Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avustralya'nın yeni Başbakanı Albanese’den değişim sözü

Avustralya'nın yeni Başbakanı Albanese’den değişim sözü

Avustralya'nın yeni Başbakanı Anthony Albanese: Pragmatist başkan bölünmeyi sona erdirme ve yenilenme sözü verdi
Pazar, 22 Mayıs, 2022 - 13:30
Avustralya'nın Yeni Başbakanı Anthony Albanese (AFP)

Avustralya'nın yeni başbakanı Anthony Albanese, ülkedeki bölünmeleri sona erdirme sözü verdi. Albanese kamuoyunda işçi sınıfından gelen pragmatist bir lider olarak görülüyor.

İşçi Partisi lideri Albanese, Muhafazakar Başbakan Scott Morrison'ın dünkü (Cumartesi) seçimlerden sonra yenilgiyi kabul etmesinin ardından "Ülkeyi birleştirmek istiyorum" dedi.

()

Albanese yaptığı açıklamada, “Bence insanlar bir araya gelmek istiyor, ortak çıkarımızı arıyorlar ve bu ortak amaç duygusunu dört gözle bekliyorlar. Bence insanlar yeterince bölünmüş durumda. İstedikleri şey bir halk olarak bir araya gelmek ve buna öncülük etmek niyetindeyim” ifadelerini kullandı.

İşçi Partisi, seçim kampanyasında, Albanese'in işçi sınıfından olduğunu vurguladı. Ayrıca onun, pragmatik ve birleştirici bir kişi olduğu imajını ön plana çıkardı.

Albanese (59), 1996'da parlamentoya girdi. Bu, ayrı yıllarda muhalefete katılarak toplamda 20 yıldır muhalefet olan İşçi Partisi'nin parlamentodaki muhalefet kanadına katılmasıyla aynı zamana denk geliyor. Ancak partinin 2007'den 2013'e kadar iktidarda kaldığı süre, liderlik anlaşmazlıklarıyla gölgelendi. Albanese söz konusu anlaşmazlığın her iki tarafını da açıkça eleştirdi.

Söz konusu yıllar, ideolojik eğilimlerin dışında çalışmaya istekli yardımsever bir adam ve görevi boyunca hükümetle çalışmayı başardığı Temsilciler Meclisi Başkanı olarak Albenese’in imajını şekillendirdi.

2010 seçimlerinde yaşanan kayıpların ardından İşçi Partisi, 70 yıldır ülkenin ilk azınlık hükümeti olmanın sıkıntısını yaşadı ve bu da onun yasaları yürürlüğe koymak için Muhafazakarların veya bağımsızların desteğini kazanmasını gerektirdi.

Ancak siyasi yorumcular tarafından yapılan bir değerlendirmeye göre, İşçi Partisi’nin bu dönemde meclisten geçirilmesini sağladığı yasaların sayısı, hükümette kaldığı gün sayısından daha fazla. Bu değerlendirme, İşçi Partisi’nin bu dönemde Avustralya tarihindeki en verimli parlamento olduğunu ortaya koydu.
Söz konusu hükümetin Ticaret Bakanı Craig Emerson, "Kaos yaratma girişimi vardı, ancak Anthony Temsilciler Meclisi sıfatıyla, hükümetin çalışmaya devam etmesini sağladı" dedi.

Albanese 12 yaşına geldiğinde, annesinin gayri menkullerinin müteahhitlere satılmamasıyla sonuçlanan bir kira grevi düzenlemesine yardım etti. Albanese’i tanıyanlar, kararlarını gerçekten pragmatik bir bakışla ve çocuklukta verdiği mücadeleler yoluyla kazandığı sosyal adalet endişesiyle aldığını söylüyor.

Albanese, ailesinde üniversiteye giden, ekonomi okuyan ve öğrenci siyasetine katılan ilk kişiydi. 22 yaşında İşçi Partisi Gençlik Komitesi Başkanlığına seçildi ve İşçi Partisi'nden olup en uzun süre görev yapan Başbakan Bob Hawke'nin ekonomik reform hükümetinde araştırma görevlisi olarak çalıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya