Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Japonya'da köpekler hızlı trende özel seyahat edebilecek

Japonya'da köpekler hızlı trende özel seyahat edebilecek

Pazar, 22 Mayıs, 2022 - 13:45
Yolcular, türünün ilk örneği olan Japonya seyahatinde köpekleriyle hızlı trene biniyor (AFP)

Japonya'da köpekler trenlerde genellikle özel kafeslerde seyahat ediyor. Ancak Cumartesi günü, yüksek hızlı trende belli vagonlarda rahatlayıp manzaranın tadını çıkarabildiler.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre 21 köpek ve sahipleri bir saat sürecek yolculuk için Tokyo'nun Ueno İstasyonu'ndan turist kasabası Karuizawa'ya yüksek hızlı trene bindiler.

48 yaşındaki Yukari Seno AFP’ye, kucağında yatan yedi aylık Chihuahua Chobi türü köpeğini okşayarak "Eğleniyoruz" dedi.

"Birlikte çok seyahat ettik ama köpeğim kafeste olunca kendimi kötü hissediyordum" diyen Seno, gezinin sorunsuz gerçekleştiğini sözlerine ekledi.

Corgi türü bir köpekle gelen 39 yaşındaki Yoko Okubo, "Kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Endişelenmeden trene binebildiğim için mutluyum” dedi.

Projenin arkasındaki Japon demiryolu grubunun "köpek tatili" olarak adlandırdığı yeni uygulamanın açılış seferinde farklı türlerde köpekler yer aldı. Köpeklere genellikle taşıma çantasında ve kafes dahil ağırlıkları on kilogramı geçmeme şartıyla YHT’de izin veriliyor.

Projenin sahibi şirketin yetkilisi Shino Furukawa'nın AFP’ ye açıkladığına göre, projenin destekçileri hayvanlar için başka seyahatler de düzenlemek istiyorlar.

Furukawa, “Köpekleriyle trende rahat vakit geçirmek isteyen müşterilerimizden talep alıyoruz. İnsanların evcil hayvanlarıyla iyi geçinebilecekleri bir ortam yaratmak istiyoruz, onlar ailenin bir parçası” dedi ve seyahati, somut hayvan dostu ulaşım yaratma yolunda atılmış büyük bir adım olarak nitelendirdi.

Furukawa'ya göre Japon trenleri temizlikleriyle biliniyor ve en büyük zorluklardan biri de bu itibarı korumak.

Bunun için demiryolu personeli, tüm koltukları poşetle kapladı. Ayrıca, herhangi bir köpek tüyü kalıntısını ortadan kaldırmak için seferden sonra iyice temizlenecek olan vagona dört hava temizleyici yerleştirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya