Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Ekonomi Bakanı: Ekonomiyi çeşitlendirmek için çalışmalarımız hızla devam ediyor

Suudi Arabistan Ekonomi Bakanı: Ekonomiyi çeşitlendirmek için çalışmalarımız hızla devam ediyor

Çarşamba, 25 Mayıs, 2022 - 13:45
Sempozyumdan (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Ekonomi ve Planlama Bakanı Faysal el-İbrahim İsviçre’de düzenlenen Davos Ekonomik Forumu’nda Suudi ekonomisinin gelecekteki beklentilerine ilişkin yaptığı konuşmada, Krallığın ekonomiyi çeşitlendirmeye güçlü bir şekilde devam ettiğini belirterek, petrol gelirlerinin bu hedeflere ulaşmaya yardımcı olacağını söyledi.

Dünyada enerji talebinin devam ettiğini söyleyen İbrahim, Suudi Arabistan’ın tüm kapasitelerini arttıracağını ve iklim değişikliği ile mücadele edeceklerini vurguladı.

Öte yandan Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid el Falih, ülkesindeki elektrikli otomobil montaj tesisinin Krallıktaki üç tesisten biri olacağını ve Suudi Arabistan’daki araçların yüzde 30’unun elektrikli olacağını bildirdi.

ABD'li ve Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun yüzde 69’ından fazlasına sahip olduğu elektrikli araç üreticisi Lucid Group (LCID) ilk yurt dışı fabrikasını Suudi Arabistan’da kuracak. Bu fabrikanın yılda 150 bin otomobil üretmesi bekleniyor.


2021 yılında 63 milyon ziyaretçi

Suudi Arabistan Turizm Bakan Yardımcısı Prenses Hayfa bint Muhammed Al Suud ise konferans sırasında, ülkesinin 2021 yılında 63 milyon ziyaretçi çektiğini söyledi.

Suudi Bakan, Davos Ekonomik Forumu’nda dün başlayan turizm ilerleme raporunda, Suudi Arabistan'ın 100 ülke arasında 33. sırada yer aldığını belirtti. Prenses Hayfa bint Muhammed Al Suud, “2019 yılında Ulusal Turizm Stratejisini başlattık. 2018 yılında dini ziyaretler ve diğer ziyaretler başta olmak üzere 41 milyon ziyaretçi çektik. 2021’i 63 milyon ziyaretçiyle bitirdik. Sadece toparlanmakla kalmadık, büyük ölçüde yerel turizm kaynaklı bir artış sağladık” ifadelerini kullandı.

Suudi Bakan, Krallık'taki küçük ve orta ölçekli şirketlerin %42'sinin kadınlara ait olduğunu açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya