Ezher ‘çok eşlilik’ tartışması hattına dahil oldu

Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib.
Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib.
TT

Ezher ‘çok eşlilik’ tartışması hattına dahil oldu

Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib.
Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib.

Ezher dün Mısır'da ‘çok eşlilik’ konusunda tartışmalara yol açan bir fetva ile birlikte konuya dair çıkan kriz hattına dahil oldu. Ezher Şeyhi Dr. Ahmed et-Tayyib, “Çok eşlilik erkekler için bir ruhsattır ancak kısıtlıdır” dedi.
Ezher alimlerinden biri açıklamasında şunları söyledi:
"İlk eş, ahlaksız bir durumdan kaçınılması için başka bir kadınla evlenmek üzere kocasına yardım etsin ve bu işi Cenab-ı Hakk'a yaklaşmak olarak kabul etsin."
Bu fetva, sosyal medyada tartışmalara neden oldu. Ezher alimi, yakın zamanda Mısır'da bir TV kanalına verdiği röportajda, bir kocanın karısına haber vermeden evlenmesiyle ilgili bir soruya şu cevabı verdi:
“Koca, ister mukim, ister yolcu olsun, başka bir kadınla evlenir ve ilk karısına haber vermeyebilir. İslam hukukunda haber vermesi gerektiği bahsedilmiyor ve haber verilmemesi ailenin yararına olabilir.”
Şeyh Tayyib, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:
“Bir eş yeterlidir. Evliliğin kökeninin çok eşlilik olduğunu söyleyenler yanılıyorlar. Bu konu çoğu zaman kadınlara ve çocuklara yapılan haksızlıklara yol açıyor. Çok eşlilik konusu Kur'an-ı Kerim'in ve Peygamber'in sünnetinin mesajının doğru anlaşılmadığı konulardan biridir. Müslümanları, çok eşlilik meselesinin tam olarak geçtiği ayeti tekrar okumaya ve ayetin siyakını ve sibakını gözden geçirmeye çağırıyorum.”
Ezher-i Şerif Şeyhliği tarafından çıkarılan Ezher'in Sesi gazetesine konuşan Şeyh Tayyib sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bir Müslüman ilk eşinin üzerine yeni bir evlilik yapmakta özgür değildir. Bu, kısıtlamaları ve koşulları olan bir ruhsattır. Çok eşlilik kocanın hakkıdır fakat sınırlı bir haktır. Ruhsatın bir sebebe ihtiyacı vardır ve sebep yoksa ruhsat geçersizdir. Çok eşlilik adalete bağlıdır. Adalet yoksa haramdır. Adalet tecrübeye bırakılmaz. Adaletsizlik veya zarar gelmesi korkusuyla çok eşlilik yasak kabul edilir. Kur'an-ı Kerim der ki ‘Eğer adaletli olmayacağınızdan korkarsanız, bir tane ile evlenin.’ Çok eşliliğin yasaklanmasından veya haram kılınmasından bahsetmiyorum. Meşru bir hakkı geçersiz kılacak bir çağrıda bulunuyorum. Ancak meşru hakkın kötüye kullanılmasını ve amacından saptırılmasını reddediyorum.”
Mısır'daki Ulusal Kadın Konseyi, geçtiğimiz şubat ayında ‘Kocasının servetini artırmak için çaba sarf eden kadının haklarının korunmasını vurguladığı’ için Ezher Şeyhi’ne teşekkür etti.
Bu bağlamda, Mısır Başmüftüsü Dr. Şevki Allam da “Çok eşlilik güçlü bir gerekçe ile gerçekleşmeli ve eşler arasında adalet sağlanmalıdır” dedi.


İlgili Haberler