Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Genel İşçi Sendikası ulusal diyaloğu boykot etmeye kararlı

Tunus Genel İşçi Sendikası ulusal diyaloğu boykot etmeye kararlı

Perşembe, 26 Mayıs, 2022 - 10:30
Tunus Genel İşçi Sendikası Sözcüsü Sami et-Tahiri dün başkent Tunus’ta basın toplantısı düzenledi. (EPA)

Tunus Genel İşçi Sendikası (TGİS) liderleri, Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından önerilen ulusal diyaloğa katılmayı reddetmelerine olan bağlılıklarını yinelediler.

TGİS Sözcüsü Sami et-Tahiri dün Tunus başkentinde düzenlediği basın toplantısında şu açıklamada bulundu:

“Sendikanın diyaloga katılmama tutumu, diyalog koşulları değiştirilmedikçe nihaidir. Diyalog çemberi siyasi ve sivil tarafları da içerecek şekilde genişletilmeli. Böylece diyaloğun sonuçları olumlu olabilir. Diyalog yeterince ciddi olana kadar önceki sonuçlarla başlatılamaz. Diyalog konusunda ortak bir tutum için sendika liderleri bir dizi sivil toplum örgütü ile istişare etmelidir. Bu örgütler arasında ‘Samud Koalisyonu, Tunus Ekonomik ve Sosyal Haklar Derneği, Demokratik Kadınlar Derneği ve Tunus Gazeteciler Sendikası’ yer alıyor.”

Sendika diyaloğa katılmayı reddettiğini açıklamasının ardından kamu sektöründe grev uygulama kararı aldı.

Tahiri konuya dair şunları söyledi:

“Grev başlı başına bir hedef değil ve tarihi henüz belirlenmedi. Ancak hükümetle yapılan müzakerelerin sonuçlarına dayanarak resmi bir kapasitede belirlenebilir. Genel grevin amacı işçilerin ekonomik ve sosyal haklarını savunmak. İşçi Sendikası ile Hükümet Başkanlığı arasında oluşturulan 5+5 Komite’nin anlaşmaya varması halinde grev iptal edilecek.”

Kamu sektörü çalışanlarının birçok talebi bulunuyor. Bunlar arasında ‘hükümet yetkililerinin sendika tarafıyla doğrudan müzakere etmesini engelleyen 20 sayılı genelgenin kaldırılması, kamuda sosyal müzakerelerin yapılması, özellikle emeklilerin Sosyal Güvenlik Fonu'ndaki tazminatlar ile ilgili konu olmak üzere garanti edilen asgari ücretin gözden geçirilmesi gerekliliği ve 22 Ekim 2018 tarihli, federasyon ve hükümet arasında kamu kurumlarının durumunu incelemek üzere ortak bir komite oluşturulmasına ilişkin anlaşmanın uygulanması’ var.

Bu bağlamda, İşçi Sendikası'nın müzakere edeceğini söylediği sivil partilerden biri olan ‘Samud Koalisyonu’, ulusal diyaloğu başarılı kılmak için bir girişim duyurdu. Samud Koalisyonu tarafından duyurulan girişim, 25 Temmuz 2021 tarihinden önce yolsuzluk ve terör sistemine katılmamış Tunuslu örgütler ve siyasi partiler ve siyaset ve hukuk bilimleri fakültelerinin dekanları tarafından bazı eksikliklerin giderilmesi amacıyla 30 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne ek bir kararname hazırlanmasına ilişkin anlaşmayı görüşmek üzere bir istişare toplantısı yapılmasını öngörüyor.

Bu girişime göre, diyalogun katılımcıları, Cumhurbaşkanı Said'e 25 Temmuz'da yapılması planlanan referandumu gelecek yıl 23 Ekim'e, yasama seçimlerini 17 Aralık'tan 9 Nisan 2023'e erteleme çağrısında bulunuyor.

Bu bağlamda, Samud Koalisyonu Genel Koordinatörü Hüsam el-Hami, girişimin ‘ek bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi aracılığıyla, Tunus örgütlerinin diyalogdaki lider rolünü geri kazanmaya çalışacağını’ söyledi. Hami açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ek kararname siyasi partilerin katılımını sağlayacak. Doğrudan halk oylamasına sunulacak diyaloğun sonuçlarına açıklayıcı bir nitelik katacak. Nihai metin yayınlanmadan önce Cumhurbaşkanıi diyaloğun sonuçlarını iade etme hakkına sahip olacak.”


Editörün Seçimi

Multimedya