Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail mahkemesi, Yahudilerin Mescid-i Aksa'da ayin yapmasına izin veren kararı iptal etti

İsrail mahkemesi, Yahudilerin Mescid-i Aksa'da ayin yapmasına izin veren kararı iptal etti

Perşembe, 26 Mayıs, 2022 - 13:45
Kudüs’teki Mescid-i Aksa’da Cuma günü namaz kılanlar (AFP)

İsrail Temyiz Mahkemesi, Sulh Mahkemesi’nin Yahudilerin Mescid-i Aksa'da ibadet etmeleri kararının yasallığını sorgulayarak Filistinlileri kızdıran kararı bozarken, ABD, vatandaşlarını Doğu Kudüs’teki Eski Şehir bölgesine gitmemeleri konusunda uyardı.

AFP’nin haberine göre, on yıllardır devam eden ‘statüko’ ışığında İsrail, dini törenleri yapmaktan kaçınmaları şartıyla Yahudilerin Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmesine izin veriyor.

Geçtiğimiz haftalarda üç reşit olmayan Yahudi yerleşimci Mescid-i Aksa’ya girerek yüksek sesle ayin yaptı. Ayin yaptıkları için gözaltına alınan yerleşimciler hakkında İsrail Sulh Mahkemesi, ‘Mescid-i Aksa'da yüksek sesle dua etmenin ve yere doğru eğilmenin suç sayılmayacağına’ ya da ‘sivil barışın ihlali olarak değerlendirilmeyeceğine’ hükmetmişti.

Ancak İsrail mahkemesi, yargıcın ‘hassas bir dönemden geçildiği’ gerekçesine binaen söz konusu kararın iptal edildiğini bildirdi.

Bu yıl Ramazan ayına denk gelen Hamursuz Bayramı da dahil olmak üzere Mescid-i Aksa yerleşkesini ziyaret eden Yahudilerin sayısının artması Filistinlileri öfkelendirdi. Aşırı sağcı Yahudi yerleşimciler, 1967'de İsrail'in Doğu Kudüs'ü işgal etmesi dolayısıyla her yıl Mayıs ayında bayrak yürüyüşü düzenliyor.

Diğer yandan, ABD'nin Kudüs Büyükelçiliği dün vatandaşlarını dikkatli olmaya çağırarak, ABD hükümet çalışanlarını ve ailelerini Pazar günü Eski Şehir'e gitmemeleri konusunda uyardı.


Editörün Seçimi

Multimedya