Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Gözlerimizi T hücrelerin koruduğu keşfedildi

Gözlerimizi T hücrelerin koruduğu keşfedildi

Perşembe, 26 Mayıs, 2022 - 14:00
Korneanın içindeki T hücreleri (Peter Doherty Enstitüsü)

Bir Arap atasözü “Gözün üstünde koruyucusu vardır” der. Somut bir bakış açısıyla gerçekten de tozların gözümüze girmesini engelleyen kirpiklerimiz, gözün oksijen almasını sağlayan gözyaşları gözümüzü korurlar.

Gerçekten de gözlerimizin içinde bir koruyucu olduğunu keşfeden Avustralyalı bir araştırma ekibi, korneadaki T hücrelerinin gözümüzü koruduğunu keşfetti.

Bağışıklığımızı korumak için neredeyse kavga veren T hücreleri, viral enfeksiyonlara karşı vücudumuzu korumak için vücudumuzda devriye gezen hücrelerdir. Ancak yeni yapılan araştırma ile görüşümüzü engelleyebilecek bir iltihap ile savaşmak için korneamızda da T hücresinin bulunduğu ortaya çıktı. Avustralya’daki Peter Doherty Enstitüsü İmmünoloji Bölümü’ndeki araştırmacılar gözlerimizin iltihaplanmayı engellemek için bir tepki gösterdiği keşfetti.

Şarkul Avsat’ın akademik Cell Reports dergisinden aktardığı habere göre akademik dergide yayınlanan çalışma gözümüzün enfeksiyonlara karşı savaşmak için neler yaptığını ortaya koydu. Multifoton mikroskop ile gözde uçuğa neden olan herpes simpleks virüsü ile enfekte edilmiş farelerin kornea hücreleri incelendi.

Ortaya çıkan görüntüler, enfeksiyonla savaşmak isteyen farelerin gözlerinde T hücrelerinin bulunduğunu gösterdi. T hücreleri, gelecekteki enfeksiyonları önlemek için virüsün temizlenmesinin ardından bile korneada kaldı.

Sağlıklı insanların gözlerinin gelişmiş bir şekilde görüntülenmesiyle, T hücrelerinin insan korneasında da bulunduğu ortaya çıktı.

Çalışmanın baş yazarı Scott Mueller, Şarku’l Avsat’a yaptığı özel açıklamada çalışmanın gözün tehlikeli enfeksiyonlar ile nasıl mücadele ettiğini gösterdiğini belirtti.

Mueller, “Keşfimiz, dokuda yerleşik kalan T hücrelerinin korneaya girip orada uzun şekilde kaldığını ispatlıyor. Dolayısıyla T hücrelerinin sağlıklı kornealarda bulunmadığına dair mevcut anlayışın gözden geçirilmesi gerekiyor. Bu hücreler orada uzun süre kalıyor ve gözlerimizi herpes simpleks gibi kalıcı körlüğe neden olan enfeksiyonlara karşı koruyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya