Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

UAEA: İran ile zor bir dönemeçten geçiyoruz

UAEA: İran ile zor bir dönemeçten geçiyoruz

Perşembe, 26 Mayıs, 2022 - 11:45
UAEA Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi dün Davos Dünya Ekonomik Forumu sırasında düzenlenen bir panelde (AP)

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi, İran ile gizli bölgelerde bulunan işlenmiş uranyum parçacıklarının kökeninin açıklanmasına yönelik krizi sona erdirmeyi amaçlayan  görüşmelerin, “çok zor bir dönemeçten” geçtiğini belirtti. Grossi ve İran geçtiğimiz Mart ayında sorunu çözmek için üç aylık bir plan üzerinde anlaştı. Tahran ve Washington'u 2015 nükleer anlaşmasına tam uyumlu hale getirmeyi amaçlayan  geniş müzakereler sırasında bu konu İran ve Batılı güçler arasında bir gerilim kaynağı oldu. Müzakereler durdu ancak Grossi, 2015 anlaşmasını canlandırmak için herhangi bir anlaşma hayal etmenin zor olduğunu, UAEA’nın konuyla ilgili henüz tatmin edici cevaplar almadığını söyledi. Grossi Davos Dünya Ekonomik Forumu sırasında düzenlenen bir panelde, “Süreci henüz bitirmediğimiz için bu noktada kesin bir sonuca varmaktan kaçınmalıyım, ancak şu anda çok zor bir dönemeçte olduğumuzu söylememe izin verin” ifadelerini kullandı.

Grossi,  6 Haziran’da UAEA'nın 35 ulustan oluşan Guvernörler Kurulu'na üç ayda bir yapılacak toplantıya kadar açık konularla ilgili müzakerelerin nasıl ilerlediği konusunda rapor verecek.

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığına göre Grossi açıklamasında, “Umarım. Şimdi ile raporumun yayınlanması arasındaki süre iyi kullanılır, böylece en azından bu konulara inandırıcı bir yanıt almaya başlayabiliriz” dedi.

Grossi'nin İran'dan yanıt alma çabaları, 2015 anlaşmasını canlandırmak için daha geniş müzakerelerin bir parçası olmazken, müzakerelerdeki ilerleme eksikliği UAEA Guvernörler Kurulu’nda İran ile Batı arasında yeni bir çatışmaya yol açabilir. Bu da İran ile ABD arasında en son Mart ayında yapılan dolaylı görüşmeleri karmaşık hale getirebilir.

Bu ayın başlarında Grossi, İran’ın UAEA’ya tatmin edici cevaplar veremediğini söyledi. Grossi açıklamasında, “Çıkmazda olduğumuza dair bir mesaj iletmeye çalışmıyorum ancak durum pek iyi görünmüyor. İran ihtiyacımız olan türden bilgileri vermeye yanaşmıyor” şeklinde konuştu

 Batılı diplomatlar, Tahran'ın UAEA’ya tatmin edici cevaplar verdiğine dair çok az belirti olduğunu söyledi.

İran Atom Enerji Kurumu Başkanı Muhammed İslami 20 Mart’ta yaptığı açıklamada, “Viyana müzakerelerinde teknik konular tamamlandı ve çerçeveleri netleştirildi. Ancak askıda olan siyasi konular şu ana kadar anlama yapılmasını engelledi” dedi. 


Editörün Seçimi

Multimedya