Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen’den uluslararası topluma ve Güvenlik Konseyi'ne sivilleri Husilerden koruma çağrısı

Yemen’den uluslararası topluma ve Güvenlik Konseyi'ne sivilleri Husilerden koruma çağrısı

Perşembe, 26 Mayıs, 2022 - 16:30
Yemen'in BM Daimi Temsilcisi Abdullah es-Sadi (SabaNet)

Yemen, İran destekli Husi milislerin Yemen'de sivillere ve sivil nesnelere yönelik gerçekleştirdiği terör saldırıları sonucunda uluslararası toplumu ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni şehirlerdeki ve kamplardaki yerlerinden edilmiş sivilleri maruz kaldıkları saldırılardan koruyacak etkili önlemler almaya çağırdı. Ayrıca, uluslararası insancıl hukukun açık ihlalini teşkil eden saldırıların sivil tesisler, enerji kaynakları ve küresel ekonominin istikrarı için gerçek bir tehdit teşkil ettiği belirtilerek, bu durumum bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliği baltaladığı aktarıldı.

Yemen'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Abdullah es-Sadi, New York’ta BMGK tarafından düzenlenen ‘Silahlı Çatışmada Sivillerin Korunması’ başlıklı toplantıda yaptığı açıklamada, “İran rejiminin Husilere balistik füzeler de dahil olmak üzere silah tedarik etmesi, özellikle Güvenlik Konseyi’nin 2216 ve 2231 sayılı kararlarının açık bir ihlalidir” ifadelerini kullanarak, uluslararası toplumun bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliği korumaya yönelik çabalarının göz ardı edildiğini, sivilleri korumaya yönelik kararların uygulanması ve caydırıcı bir kararlı duruş sergilenmesi gerektiğini kaydetti. Es-Sadi açıklamasında, Yemen'de savaşı uzatmak ve insani krizi alevlendirmek için kullanılan silahların kaçakçılığını önlemek ve uluslararası kuralları ihlal edenleri sorumlu tutmak adına kararlı bir duruş sergilenmesi gerektiğine dikkati çekti. Sadi, Yemen krizini sona erdirmek için barış yolunda alınan her kararın uygulanmasına atıfta bulundu.

Sadi, İran destekli Husi milislerin sivillere karşı işlediği suçları rehin almaya, canlı kalkan olarak kullanmaya ve okulları silah deposu olarak kullanmaya kadar genişlettiğini bildirdi.

Yetkili, Taiz'deki sivillerin bombalamalardan ve yedi yıldır devam eden Husi kuşatmasından kurtulmasının insani bir öncelik olduğunu söyleyerek, Yemen hükümetinin, kuşatmayı kaldırmak için istişareleri başlatmayı kabul ettiği Stockholm Anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmek için çalıştığını ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya