Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiliz Bakan: Putin’in yiyecek karşılığında dünyaya fidye dayatmaya çalışması dehşet verici

İngiliz Bakan: Putin’in yiyecek karşılığında dünyaya fidye dayatmaya çalışması dehşet verici

Perşembe, 26 Mayıs, 2022 - 13:45
İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss (DPA)

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i yiyecek karşılığında dünyadan fidye talep etmekle suçladı.

Truss, bugün ziyaret ettiği Bosna Hersek’te basın açıklaması yaptı.

Bakana, Rusya’nın ‘yaptırımların kaldırılması karşılığında, Ukrayna’dan tahıl taşıyacak gemiler için bir koridor açabileceğine’ dair açıklaması soruldu.

İngiliz Bakan gazetecilerin bu sorusuna, “Putin’in dünyaya fidye dayatmaya çalışması kesinlikle dehşet verici. Esasen dünyadaki en yoksul insanlar arasındaki açlık ve gıda kıtlığı silah gibi kullanıyor. Bunun olmasına izin veremeyiz. Putin’in Ukrayna tahılı üzerindeki ambargoyu kaldırması gerekiyor” dedi.

Trust, “Yaptırımları kaldıramayız ve her türlü geri adım Putin’i uzun vadede daha güçlü hale getirecektir” diye ekledi.

Interfax haber ajansına göre, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrei Rudenko, dün Rusya’nın bazı yaptırımların kaldırılması karşılığında yiyecek taşıyan gemilerin Ukrayna’dan ayrılmaları için insani bir koridor açmaya hazır olduğunu bildirdi.

Batılı ülkeler, Ukrayna’daki savaş nedeniyle şirketlerden medyaya, iş insanlarından politikacılara kadar Rusya’ya yaptırım uygulama konusunda koordinasyon içinde hareket ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya