Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

DEAŞ liderinin İstanbul'da yakalandığı, Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde açıklayacağı iddia edildi

DEAŞ liderinin İstanbul'da yakalandığı, Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde açıklayacağı iddia edildi

Perşembe, 26 Mayıs, 2022 - 17:15
Türk polisi (Arşiv)

Emniyet güçleri, DEAŞ'ın yeni lideri Ebu Hasan el-Kureyşi'nin İstanbul'da olduğu bilgisine ulaştı. Ebu Hasan el-Kureyşi'nin ikamet ettiği evin günlerce takibe alındığı iddia edildi. Oda TV’nin haberine göre, operasyonu İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş yönetti.

Haberde şu ifadeler yer aldı:

“İstanbul İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri geçen hafta dünya çapında bir operasyona imza attı. Tek bir kurşun dahi atılmadan DEAŞ’ın yeni lideri Ebu Hasan el-Kureyşi yakalandı.”

Büyük bir gizlilik içinde gerçekleştirilen operasyonun ardından DEAŞ lideri, hem Terörle Mücadele hem de Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan (MİT) DEAŞ uzmanı bir ekip tarafından sorgulanmaya başlandı. 

Sorgulamalar sonunda örgütün bilinmeyenlerine dair çok önemli bilgiler elde edildi. 

Türkiye'nin uluslararası alanda terörle mücadelesine dair çok önemli bir başlık maddesi haline gelecek olan DEAŞ liderinin yakalanmasının ayrıntılarını ise önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak

Ebu Hasan el-Kureyşi, 10 Mart 2022'de, Ebubekir el-Bağdadi'nin öldürülmesinin ardından örgütün başına geçen Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi'nin de ölümünden sonra, DEAŞ’ın yeni sözcüsü Ebu Ömer el-Muhacir tarafından sesli bir mesajla örgütün yeni lideri ilan edilmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya