Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin ‘ulusal güvenliği korumak için’ Elon Musk’ın Starlink uydularını imha etmeyi planlıyor

Çin ‘ulusal güvenliği korumak için’ Elon Musk’ın Starlink uydularını imha etmeyi planlıyor

Perşembe, 26 Mayıs, 2022 - 17:45
Starlink uydularını taşıyan bir roket (AP)

Çin ordusunun, ‘ulusal güvenlik için tehdit oldukları’ gerekçesiyle, ABD’li milyarder Elon Musk’ın SpaceX şirketi tarafından üretilen Starlink uydularını yok edecek silah geliştirmeyi planladığı ortaya çıktı.

Starlink sistemi, dünyanın herhangi bir yerine çok yüksek hızda ve kesintisiz internet verileri gönderebilen, Dünya yörüngesindeki 2 bin 400 uyduyu içeriyor.

Daily Mail’in haberine göre, Çin ordusuna bağlı Pekin İzleme ve Telekomünikasyon Enstitüsü tarafından yürütülen bir araştırma makalesinde, Çin’in Dünya yörüngesindeki tüm Starlink uydularını izlemek ve yok etmek için yetenekler geliştirmesi gerektiği belirtildi.

Modern Defence Technology dergisinde yayınlanan makale, “Çin’in ulusal güvenliğini korumak amacıyla Starlink uydularının işlevlerini kaybetmeleri için yumuşak ve sert imha yöntemlerinin bir kombinasyonu benimsenmelidir” denildi.

Araştırma ekibi, Çin’in Starlink sistemini izlemek için yüksek doğrulukta uzay gözetleme uyduları geliştirmesi, uydulardan gönderilen verileri ele geçirmesi ve analiz etmesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca, diğer uzay işlevlerini etkileyebilecek geniş çaplı bir uzay enkazı riski olmasına rağmen, Çin’in Starlink gibi birden fazla hedefi daha uygun maliyetli bir şekilde yok etmek için uydu imha yeteneklerini genişletmesi gerektiği belirtildi.

Araştırmacılar, saldırı yöntemlerini detaylandırmadan, “Bu, bazı düşük maliyetli ve yüksek verimli önlemler gerektiriyor” ifadelerine yer verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya