Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Twitter hissedarı ‘piyasa manipülasyonu’ suçlamasıyla Musk’a dava açtı

Twitter hissedarı ‘piyasa manipülasyonu’ suçlamasıyla Musk’a dava açtı

Cuma, 27 Mayıs, 2022 - 09:30
Tesla Şirket CEO’su Elon Musk (AFP)

Bir Twitter hissedarı, Elon Musk’ı 44 milyar dolarlık satın alma teklifinden vazgeçmek veya bir indirim pazarlığı yapmak için bahane bulmak amacıyla, Twitter’ın hisse fiyatının düşmesine neden olmakla suçlayarak dava açtı.  

Davaya göre, Tesla CEO'su Elon Musk, haftalardır Twitter’ı sarsan anlaşma hakkında şüphe uyandırmayı amaçlayan tweetler attı ve açıklamalarda bulundu.

Virginia’dan Twitter hissedarı olan William Heresniak tarafından Çarşamba günü açılan davada, konunun toplu dava statüsüne çıkarılması amaçlanıyor. Ayrıca, San Francisco’daki bir federal mahkemeden işlemin onaylanması ve hissedarlara tazminat verilmesi isteniyor.

Musk, geçen hafta Twitter'ı satın alma teklifinin, platformdaki sahte hesapların sayısına yönelik kanıt görmedikçe devam etmeyeceğini belirtti. Bu durum, anlaşmada belirsizliğin artmasına neden oldu.

Davada Musk’ın Twitter’ın satın alma işlemenin ‘geçici olarak askıya alındığını’ belirttiği tweetinin, satın alma sözleşmesine aykırı olduğu ve anlaşmada askıya alma gibi bir durumun söz konusu olmadığı öne sürüldü.

Dava metninde ayrıca, Musk’ın bu kadar büyük anlaşmalarda yapılması beklenen gerekli durum tespiti önlemleri olmadan, Nisan ayı sonlarında Twitter’ın satın alınmasını müzakere ettiği belirtildi.

Davada, imzalanacak sözleşmenin yalnızca Twitter hissedarları ve düzenleyicileri tarafından onaylanması ve bu yıl 24 Ekim’de anlaşmanın sonuçlanması gerektiği belirtildi.

Şikayette Musk’ın, anlaşma hakkında şüphe yaratmak ve Twitter hisselerini büyük oranda düşürmek amacıyla, açıklamalar yapmaya, tweetler atmaya ve bu yönde davranışlarda bulunmaya başladığı belirtildi.

Şikayetçi taraf, Musk’ın amacının, Twitter’ı çok daha ucuza satın almak veya herhangi bir ceza ödemeden anlaşmadan çekilmek için Twitter’a yönelik bir baskı hakkı kazanmak olduğunu ileri sürdü. Şikayetçi taraftan yapılan açıklamada, “Musk’ın piyasa manipülasyonu işe yaradı. Twitter’ı satın alma teklifinin açıklanmasından bu yana Twitter 8 milyar dolar değer kaybetti” ifadelerine yer verildi.

Perşembe günü Twitter hisseleri, 39,52 dolar gibi hafif bir yükselme ile kapandı. Bu da satın alma sürecinin, Musk’ın başlangıçta teklif ettiği hisse başına 54,20 dolardan tamamlanacağına yönelik şüphelerinin gerçekleşebileceğini gösteriyordu.

Mahkeme dosyasında, “Musk’ın yasaları hiçe sayması, bir kişinin diğer ABD’lilerin zararına da olsa servetini inşa etmek için yasaları ve vergi kanunlarını nasıl görmezden gelebileceğini gösteriyor” ifadelerine yer verildi.

Twitter tarafından yapılan açıklamada, düzenleyici tarafların kayıt belgelerinde, satış süreci üzerinde anlaşmaya varılan fiyat ve şartlarda gecikme olmaksızın tamamlanmasının taahhüt edildiği belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya