Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistinli ressam Gazze şehitlerini fırçasıyla ölümsüzleştiriyor

Filistinli ressam Gazze şehitlerini fırçasıyla ölümsüzleştiriyor

Cuma, 27 Mayıs, 2022 - 07:15
Sanatçı Zeyneb el-Kulag, resimlerini Gazze’de sergiliyor (Reuters)

Filistinli sanatçı Zeyneb el-Kulag, geçen yıl İsrail’in gerçekleştirdiği hava saldırılarında ailesinden 22 kişiyi şehit verdi. Sanatçı, kederini ve acısı ifade etmek için tablolarına sığındı. Kulag, vefatlarının birinci sene-i devriyesinde, kaybettiği aile üyelerini anmak için tablolar yaptı.

Zeyneb el-Kulag, gördüğü anları belgelemek için dokuz tablo çizdi. Bir tabloda, beyaz kefene sarılmış, biri çocuk 22 beden resmedilmiş. Başka bir resim, bazılarının kafası kesilmiş cesetleri ve üçüncü bir resim, sanatçının evinin enkazındaki kurtarma görevlilerini tasvir ediyor.

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Örgütü’nün (Euro-Med) ev sahipliğinde Gazze'de düzenlenen sergide sanatçı, “Her tablo, işgalciler yüzünden yaşadığım trajik bir anı ya da belirli bir zamanı anlatıyor. 22 yaşındayım ve 22 kişiyi kaybettim” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığı habere göre sanatçı açıklamalarına şöyle devam etti: “Dilimiz ve uyruğumuz ne olursa olsun, sanatın dili genel ve tüm insanlık için en kolay dildir. Tablolarımdaki mesajım, işgalcilerin cezalandırılması gerektiği.”

İsrail, 10 Mayıs 2021'de Gazze Şeridi'nde sivil gözetmeksizin hava saldırıları düzenlenmişti. Saldırılarda 9'u çocuk 24 Filistinli şehit olmuş, 103 sivil de yaralanmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya