Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

WHO’ya üye ülkeler gelecekteki salgınlara karşı hazırlıklı olmayı tartıştı

WHO’ya üye ülkeler gelecekteki salgınlara karşı hazırlıklı olmayı tartıştı

Cuma, 27 Mayıs, 2022 - 08:30
Ghebreyesus geçen Pazar Cenevre’de Dünya Sağlık Örgütü Genel Kurulu’na hitap etti (Reuters)

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) en üst karar alma organı olan 74. Dünya Sağlık Asamblesi’nin Cenevre’de yapılan toplantılarına katılan ülkeler, gelecekteki salgınlara nasıl hazırlanacağını tartıştı.

WHO Acil Durum Direktörü Michael Ryan, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bulaşıcı hastalıkların zayıf halk sağlığı hizmetleri ve kötü yönetilen kentsel ortamlar tarafından güçlendirildiğini söyledi.

Maymun çiçeği salgınına atıfta bulunan Ryan, “Bu virüsün yayılması, bizim bu riskleri salgın oluşturma döngülerinde daha erken yönetemememiz veya isteksizliğimizle doğrudan ilgili” dedi.

Ryan ayrıca gözetimdeki boşluklar konusunda uyararak, “Veriye ihtiyacımız var. Bu salgının neye yol açacağını tahmin etme ve bir başkasının ortaya çıkmasını öngörme yeteneğini kaybediyoruz” diye konuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, küresel sağlık sistemlerinde büyük eksiklikleri ortaya çıkardı.

Ülkeler, geçen yıl yapılan Dünya Sağlık Asamblesi’nde dünyayı gelecekteki tehditlere daha iyi hazırlamak için birçok değişikliğe ihtiyaç olduğu konusunda anlaştı.

Dünya Sağlık Asamblesi bu hafta yıllık toplantılar için toplanırken, 194 üye ülke, Kovid-19’un dünya çapında yayılması, milyonlarca kişinin ölmesi ve ekonomilerin çökmesinin ardından salgına hazırlık konusundaki boşlukları doldurma çağrısında bulundu.

Son aylarda dünyanın birçok ülkesinde yapılan koronavirüs test sayıları azaldı, bu da takip yapılmaması durumunda virüsün yayılıp mutasyona uğrama ihtimalinin yüksek olduğu anlamına geliyor.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, ülkeleri kaybedecek daha fazla zaman olmadığı konusunda uyardı.

Ghebreyesus, “Sağlıkta acil durum hazırlığı, müdahale ve dayanıklılık oluşturmak acil bir önceliktir, çünkü pandemi dünyanın hazırlıksız olduğunu gösterdi” dedi.

Ülkelerin akut halk sağlığı risklerine nasıl tepki vereceğini düzenleyen, yasal olarak bağlayıcı bir dizi uluslararası yasa olan Uluslararası Sağlık Tüzüğü’nde (UST) değişiklikler düşünülüyor. 

Pandemiye hazırlık ve müdahaleye yönelik küresel yaklaşımı düzenlemeyi amaçlayan yeni bir ‘yasal araç’ (muhtemelen bir anlaşma) için müzakereler sürüyor.

Yeni araçla ilgili ilerleme raporu 2023’te düzenlenecek olan Dünya Sağlık Asamblesi’ne sunulacak ve nihai sonuç 2024 toplantısında açıklanacak.

Ghebreyesus, “Yasal olarak bağlayıcı bir araç, dünyanın bir sonraki pandemi veya sağlık acil durumuna yanıt verebilmesini sağlamak için gelecek nesillere verilen bir sözdür” ifadelerini kullandı.

2005 yılında kabul edilen UST, ülkelerin yayılabilecek sağlık acil durumlarını ele alma konusundaki hak ve yükümlülüklerini ortaya koyuyor.

Ayrıca, WHO ölçeğinde en yüksek risk seviyesi olan küresel endişe verici bir halk sağlığı acil durumu da tanımlıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya