Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin hükümeti İsrail’i ‘çılgınca bir gerilime’ neden olmakla suçladı

Filistin hükümeti İsrail’i ‘çılgınca bir gerilime’ neden olmakla suçladı

Ramallah, Tel Aviv’i ‘çılgınca bir gerilime’ neden olmakla itham etti.
Cumartesi, 28 Mayıs, 2022 - 07:45
Batı Şeria’nın Huvara kasabasında dün İsrail sınır muhafızıyla çatışmalar yaşandı. (AFP)

Filistin Otoritesi, Batı Şeria’da düzenlenen barışçıl yürüyüşlere yönelik saldırılarda yüzden fazla sivilin yaralanmasının ardındanİsrail hükümetini iki halk arasında ‘çılgınca bir gerilime’ neden olmakla suçladı.

Filistin Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı dün, işgal güçlerinin acımasız bir baskı ve taciz uyguladığını bildirdi. Yerleşimciler için Filistin topraklarına el konulmasına ve ruhsatlandırılmasına karşı çıkıldı. Yerleşimcilerin barışçıl yürüyüşler ve gösteriler yapan Filistinlililere saldırılmasına göz yumulduğuna dikkat çekti.

Bakanlık, ABD yönetimine ve uluslararası topluma da tepki gösterdi. Mevcut çatışma yönetimleriyle İsrail makamlarına uluslararası barış referanslarını gözeterek iki devletli çözüme ulaşma fırsatını baltalaması için daha fazla zaman tanıdıklarını vurguladı. Bakanlık uluslararası toplumu ve özellikle ABD yönetimini İsrail hükümetine baskı yapmak ve Filistin halkına yönelik saldırıları durdurmak için gerekli önlemleri alma ve pratik adımlar atma çağrısında bulundu.

Filistin Kızılayı dün, işgalcilerin sadece Nablus ve köylerinde açılan ateşte 90 kişinin yaralandığını, 72 kişinin de boğulma riski yaşadığını aktardı. Ses bombası ile yaralanan bir kişi ile yanık yaraları olan iki kişiye müdahale ettiklerini duyurdu. Söz konusu yaralanmalar, Nablus bölgesindeki Beyt Dacan, Cebel Sabih, Beyta, Huvara ve Burka beldelerindeki yürüyüşlerin bastırılması sırasında gerçekleşti.

İsrail işgal güçlerinin Kalkilya’nın doğusunda haftalık Kafr Kaddum yürüyüşüne müdahalesi sırasında dört kişi plastik mermilerle yaralandı, onlarca kişi de boğulma tehlikesi geçirdi. İsrail işgal güçleri dün Nablus’un güneyindeki Huvara kasabasında güvenlik gerekçesiyle bir binaya el koydu. Kevn et-Tamir bölgesindeki yedi katlı binanın Şadi Emir’e ait olduğu bilgisi paylaşıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya