Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Elon Musk'ın Twitter hisselerini satın alımına dair soruşturma başlattı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Elon Musk'ın Twitter hisselerini satın alımına dair soruşturma başlattı

Cumartesi, 28 Mayıs, 2022 - 13:30
Twitter logosunun önündeki cep telefonu ekranında Elon Musk'ın fotoğrafı (Reuters)

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dün (Cuma) Elon Musk'ın Twitter hisselerini satın alımına dair soruşturma başlattı. Komisyon Elon Musk'a, Twitter'da hisse satın aldığını bildirmekte niçin geciktiğini sordu.

Musk, Nisan ayı başında 73,5 milyon değerinde hisse satın alarak Twitter'da önemli bir hissedar oldu ve yaklaşık iki hafta sonra platformu tamamen satın almak için teklifte bulundu.

Twitter hissedarları, Tesla ve SpaceX'in CEO’su Elon Musk, daha sonra San Francisco merkezli şirketi satın almak için 44 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı, ancak o zamandan beri anlaşmaya bağlılığı hakkında karışık sinyaller verdi.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yaptığı açıklamada, “Musk özellikle şirketi satın almayı planlıyorsa, Twitter'daki hissesindeki artışı gerekli 10 gün içinde neden deklare etmedi?” ifadelerini kullandı.

Bazı yatırımcılar Musk’ı, Twitter'daki hissesini açıklamayı geciktirerek, piyasa manipülasyonuna giriştiğini ve Twitter hisselerini düşük bir fiyata satın aldığını iddia ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya