Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

‘Ön Saftaki Kadınlar’ mücadeleyi yükseltiyor

‘Ön Saftaki Kadınlar’ mücadeleyi yükseltiyor

Cumartesi, 4 Haziran, 2022 - 10:15
Rima Mektebi

May Chidiac Vakfı (MCF) tarafında düzenlenen ‘Ön Saftaki Kadınlar’ konferansına bu yıl Ürdün’den çok fazla katılım oldu.  Konferansta, alçakgönüllülüğün yanı sıra her biri ısrarcı ve inatçı olan kadınların başkalarına ilham veren hikayeleri var. Rima Mektebi, Alissar Caracalla, Nadine Cabbar ve Maguy Bou Ghosn gibi isimler konferansa Lübnan’dan katılım sağlayan isimler.

Konferansı sunan isimler ise duruşlarıyla insanlara örnek olan Lübnanlı medyacılar Ricardo Karam ve Zaven Kouyoumdjian oldu.

El Arabiya’nın Londra Ofis Müdürü Rima Mektebi dahil olmak üzere birçok kadın gazeteci konferansta konuşma yaptı. Kouyoumdjian, bazı erkeklerin özellikle yönetim anlamında kadınların konumuna bakış açısında sıkıntı olduğunu söyledi. Mektebi gazetecilikle ilgili bir soruya, “Arap kadın gazetecilerin sahaya, özellikle Ortadoğu'daki çatışma bölgelerinde yer almaları kolay değil. Engeller çok. Bir gazeteci olduğunuzda, stüdyoda ve yerde hikayenin zirvesinde kalmalısınız. Bunun yaş ve sağlıkla ilgisi yok” şeklinde cevap verdi.


Alissar Caracalla

Caracalla, Ricardo Karam ile yaptığı sohbet sırasında gençken, bir kadının hassasiyetinin onun zayıflığı anlamına geldiğini düşündüğünü ve zamanla duyguların büyüklüğünü anladığını söyledi. Beş yaşındaki oğlundan da bahseden Caracalla, “Sahnede prova yaparken bana ne kadar da gururlu bakıyor! Çalışan bir annenin önemini anlamasını istiyorum. Her anneye tutkusundan vazgeçmemesini söylüyorum” ifadelerini kullandı.

Konferans sırasında Arap sinemacılar arasında yer alan Nadine Cabbar, sanatı cinsiyete göre sınıflandırmayı reddederken, birçok insanın hassasiyet ve duygu eksenli hareket ettiğini söyledi.


Maguy Bou Ghosn ile diyalog

Ghosn, Karam ile gerçekleştirdiği sohbet sırasında, şimdiye dek yer aldığı çalışmalardan bahsetti. Ghosn konuşmasında, başarının kendiliğinden gelmediğini arka planda büyük bir emek olduğunu söyleyerek, ilham veren bir diyalogun kadınları imkansız olarak düşündüğü hayallerinin gerçeğiyle baş başa bıraktığını dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya