Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Blinken: Tiananmen Meydanı olaylarındaki cesur protestocuların çabaları unutulmayacak

Blinken: Tiananmen Meydanı olaylarındaki cesur protestocuların çabaları unutulmayacak

Cumartesi, 4 Haziran, 2022 - 13:30
Polis, Tiananmen Meydanı olaylarının 33. yıldönümünde Hong Kong'daki Victoria Park'ta (Reuters)

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 33 yıl önce Tiananmen Meydanı ve çevresinde Çin'in demokrasi yanlısı protestoculara yönelik kanlı baskısının kurbanlarının çabalarının unutulmayacağını söyledi.

Bugün (Cumartesi), Çin güçlerinin Tiananmen Meydanı ve çevresinde öğrencilerin liderliğindeki protestoları kanlı bir şekilde bastırmasının 33. yıldönümü.

Çinli yetkililer, olayın anılmasını yasaklıyor. Çin’de bu olayın anılacağı herhangi bir halka açık etkinlik yasak.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Cumartesi günü yaptığı açıklamada protestocuların bastırılmasını ‘acımasız bir saldırı’ olarak nitelendirerek, "Bu cesur bireylerin çabaları unutulmayacak. İnsan haklarını ve temel özgürlükleri savunanları her yıl anıyoruz. Birçoğu artık kendi adlarına konuşamazken, biz ve dünyanın dört bir yanındaki pek çok kişi onların adına protesto etmeye ve demokrasi ve bireysel hakları ilerletme yolundaki barışçıl çabalarını desteklemeye devam ediyoruz" dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Perşembe günü Pekin'de düzenlediği olağan basın toplantısında hükümetin olaylarla ilgili tutumunun değişmediğini yineledi.

Lijian, "Çin hükümeti, 1980'lerin sonlarında meydana gelen bu siyasi olay hakkında uzun zaman sonra net bir sonuca vardı" dedi.

Aktivistler Cumartesi günü geç saatlerde Tiananmen Meydanı olaylarının 33. yıldönümünü kutlamak için Tayvan'ın başkenti Taipei'de toplanacak. Burası muhtemelen dünyada Çince konuşulan ve böyle bir halka açık etkinliğin düzenlendiği tek yer. Geçtiğimiz yıllarda Çin tarafından yönetilen Hong Kong'da büyük çapta etkinlikler yapılmıştı.

Tayvan Politika Oluşturma İşleri Konseyi, Cuma günü Pekin'i Tiananmen Meydanı olaylarının tarihi gerçeklerini içtenlikle ele almaya, siyasi reformları başlatmaya ve demokratik yönetimi uygulamaya çağırdı.

Geçen yıl polis, insanların toplanmasını önlemek üzere Hong Kong'da bir parkı kapattı ve planlanan gösterinin organizatörünü tutukladı.

Çin, Haziran 2020'de Hong Kong'a sabotaj, terörizm ve yabancı güçlerle gizli anlaşma eylemlerini cezalandıran yeni ve sert bir ulusal güvenlik yasası getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya