Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin Devlet Başkanlığı: Mescid-i Aksa’ya yapılan günlük baskınlar ziyaret değil, işgale dönüştü

Filistin Devlet Başkanlığı: Mescid-i Aksa’ya yapılan günlük baskınlar ziyaret değil, işgale dönüştü

Pazartesi, 6 Haziran, 2022 - 16:45
Mescid-i Aksa’nın avlusundaki ultra Ortodoks Yahudi grupları (AFP-Arşiv)

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, radikal Yahudilerin Mescid-i Aksa ve avlularına her gün yaptığı baskınların bir ziyaret değil, işgal haline geldiğini dile getirerek, bu eylemlerin kınandığını bildirdi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre, Sözcü Mescid-i Aksa’daki hukuki ve tarihi statükonun korunmasının önemini vurguladı.

Ebu Rudeyne, bu işgalin devam etmesinin çatışmayı ciddi sonuçlar doğuracak bir din savaşına dönüştüreceği konusunda uyarıda bulundu.

İsrail’in Mescid-i Aksa’nın Müslümanlar ile Yahudiler arasında zamansal ve mekansal olarak bölünmesi için tarihi ve yasal statükoyu değiştirme girişimlerinin reddedildiğini söyleyen Ebu Rudeyne, bu eylemlerin başarısızlığa mahkum olduğunu söyledi.

Sözcü, ABD yönetimini sorumluluklarını üstlenmeye ve İsrail’i çok geç olmadan Mescid-i Aksa’ya yönelik gerginlik ve saldırıyı durdurmaya zorlama çağrısında bulundu.

Ebu Rudeyne, “Uluslararası çifte standartların devam etmesi ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının göz ardı edilmesi, İsrail’in suçları ve uluslararası hukuku bariz ihlalleri için bir koruma haline geldi. Bu, işgalci devleti suçlarında ısrar etmeye teşvik ediyor” dedi.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye ise, Ramallah’ta düzenlenen haftalık kabine toplantısından önce yaptığı açıklamada, “İsrail ihlallerinden sorumlu tutulsaydı ve bunu sona erdirmek için uluslararası bir irade olsaydı, bu işgal devam etmeyecekti. Bu suskunluk, bu kayıtsızlık, bu cezasızlığın bedelini kanımızla, toprağımızla, bugünümüzle ve geleceğimizle çok ağır ödedik ve ödüyoruz” diye konuştu.

Başbakan, uluslararası toplumu, Filistin konusunda yürüttüğü çifte standart politikasına son vermeye ve işgalci gücü, ihlalleri, suçları ve uluslararası hukuku alenen ihlallerinden dolayı durdurmak ve cezalandırmak için gerekli adımları atmaya çağırdı.

Iştiyye, çocuk haklarıyla ilgilenen kuruluşları da, işgalci askerlerin öldürmesi, gözaltına alması, korkutması ve özgürlüklerini ihlal etmesine karşı onları savunma ve korumaya çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya