Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İtalya, Ruslara ayrımcılık yapıldığına dair suçlamaların ardından Rus Büyükelçi’yi çağırdı

İtalya, Ruslara ayrımcılık yapıldığına dair suçlamaların ardından Rus Büyükelçi’yi çağırdı

Pazartesi, 6 Haziran, 2022 - 17:30
Rusya’nın Roma Büyükelçiliği Binası (Reuters-Arşiv)

İtalya Dışişleri Bakanlığı, Rus vatandaşları ve yetkililerinin İtalya’da ayrımcılığa uğradığına dair Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın iddialarını protesto etmek için Rusya’nın Roma Büyükelçisi Sergey Razov’u çağırdı.

AFP’nin haberine göre, İtalya Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ettore Sequi, Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio’nun talebi üzerine Rusya’nın Roma Büyükelçisi Sergey Razov’u çağırdı.

Bakanlığın açıklamasına göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın son açıklamalarında ortaya çıkan İtalya’daki bazı kurum ve medyaya yönelik suçlamalar kınandı ve İtalyan medyasının Rusya karşıtı bir kampanya yürüttüğüne dair iddialar reddedildi.

İtalya Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri, Roma’nın Ukrayna’nın egemenliği ve uluslararası hukuk ilkelerine saygı gösterdiğini ifade ederek, Rusya ve Ukrayna arasında adil temelde müzakere edilmiş bir çözüme hızla ulaşma çağrısında bulundu.


Ne olmuştu?

Razov, geçtiğimiz Cumartesi günü Büyükelçiliğin Facebook hesabında, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın ‘İtalya’da Ruslara karşı ayrımcılık’ yapıldığına dair iddiasını paylaştı.

Bakanlığın söz konusu açıklamasına göre, İtalya’daki Rus diplomatik temsilcilikleri, Rusların ülkede aldıkları tehditler hakkında şikayetler aldı.

Açıklamada, İtalya’da Rus kültürüne ve temsilcilerine karşı başlatılan hareketin bir dizi talihsiz olaya yol açtığı da vurgulandı.

Özellikle eski Başbakan Silvio Berlusconi olmak üzere İtalya liderlerinin çoğu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile her zaman yakın ilişkiler içinde oldu.

Ancak Başbakan Mario Draghi başkanlığındaki mevcut hükümet, Rus işgalini kınayarak, uygulanan tüm yaptırımlara katıldı.

İtalya, Ukrayna’ya silah sağlayarak, Avrupa Birliği (AB) ve NATO’nun yanında yer aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya