Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan’ın doğusundaki protestolarda limana giden yollar kapatıldı

Sudan’ın doğusundaki protestolarda limana giden yollar kapatıldı

Salı, 7 Haziran, 2022 - 07:45
Hartum protesto gösterilerine sahne oldu. (EPA)

Sudan’ın kıyı kenti Port Sudan’da onlarca gösterici, Kızıldeniz’e açılan kapı olan Port Sudan Limanı’na giden yolları kapadı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre göstericiler, Sudan hükümetinin Ekim 2020’de imzalanan Cuba Barış Anlaşması’nı protesto ediyor.

Bölgedeki yerel Bica (Beja) halkı, anlaşmada ülkenin Doğu Bölgesi’yle ilgili çizilen yol haritasında kendilerinin temsil edilmediğini öne sürmüştü.

Ülkenin doğusunda bulunan diğer kabileler ise anlaşmayı destekliyor ve iptal edilmemesini istiyor.

Bica kabilesi, anlaşmaya karşı olduklarını göstermek için geçen eylül ayında limanı 6 haftalığına kapatmıştı. Sudan Ordu Komutanı Abdulfettah el-Burhan’ın iktidarı ele geçirmesinin ardından kabile, hükümete krizi çözmesi için süre tanımıştı.

Yüzlerce protestocu geçtiğimiz haftadan bu yana eyalet valisinin görevden alınmas talebiyle oturma eylemi düzenliyor.


Limanların kapatılması ülkedeki yakıt ve buğday stokları üzerinde ciddi etkilere neden olmuş ve dönemin başbakanı Abdullah Hamduk üzerinde baskı oluşturmuştu.

Kabile üyelerinden oluşan bir komisyon, ‘ulusal yol ve limanları kapatma niyetinde olmadıklarını’ duyurmuştu.

Bica Konseyi Sözcüsü Abdullah Obşar, AFP’ye verdiği demeçte, “30’dan fazla polis aracı geldi. Güvenlik Konseyi oturma eylemimizi dağıtmak istiyor ancak buradan ayrılmayacağız” dedi.

Sudan Egemenlik Konseyi geçtiğimiz yılın sonunda, barış anlaşmasında ülkenin doğusu ile ilgili olan kısmı bölge sakinleri ile uzlaşana kadar askıya aldığını duyurmuştu.

Sudan’da darbeden bu yana ynetim ve ekonomik alanlarında ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi, başkent ve diğer şehirlerde gösteri düzenleyen binlerce Sudanlıdan 99’ununyaşamını yitirdiğini ve yüzlerce kişinin yaralandığını bildirerek ‘katillerden hesap sorulmasını’ talep etmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) ve Afrika Birliği de darbenin ardından, Sudan’da ‘siyasi ve güvenlik alanlarının çökmemesi için siyasi diyalog çağrısında’ bulunmuştu.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri ise siyasi diyaloga katılmayı reddettiklerini duyurmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya