Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SIGAR: Eşref Gani Afganistan’dan kaçarken yanında milyonlarca dolar götürmedi

SIGAR: Eşref Gani Afganistan’dan kaçarken yanında milyonlarca dolar götürmedi

Salı, 7 Haziran, 2022 - 13:15
Afganistan eski Devlet Başkanı Eşref Gani (Reuters-Arşiv)

ABD merkezli Afganistan Yeniden Yapılanma Özel Müfettişliği’nin (SIGAR) raporunda, Afganistan eski Devlet Başkanı Eşref Gani’nin Taliban militanları Kabil’e girerken milyonlarca dolar yüklü helikopterlerle ülkeden kaçtığına dair hikayelerin abartılı göründüğü ifade edildi.

Politico gazetesi, 15 Ağustos 2021’de Kabil’deki Devlet Başkanlığı Sarayı’ndan alelacele kaçanları taşıyan helikopterlerde Gani’nin yanında bulunan tanık ve yetkililerle yaptığı röportajlara dayanarak olayı ilk kez ortaya çıkarmıştı.

Daha sonra medyada yer alan haberlerde, Gani ve diğer yetkililerin kaçarken yanlarına Afgan devlet fonlarından yaklaşık 169 milyon dolar aldıkları iddia edildi ancak Gani bu suçlamaları reddetti.


SIGAR tarafından bugün paylaşılan raporda, “Devlet Başkanlığı Sarayı’ndan bir miktar nakit alındığı ve helikopterlere yüklendiği öğrenildi. Ancak deliller bu paranın bir milyon doları geçmediğini ve 500 bin dolara yakın olabileceğini gösteriyor” denildi.

SIGAR, bu değerlendirmeyi, helikopterlerde bu kadar büyük miktarda nakit olduğuna dair hiçbir belirti görmediklerini söyleyen tanıklar ve ilgili yetkililerle yapılan görüşmelere dayandırdı.

Raporda, Gani’nin ayrılışının ani olduğu, liderin ya da yardımcılarının parayı toplamak için yeterli zamanı olmadığı vurgulandı.

Eski bir üst düzey Afgan yetkili SIGAR’a “Herkesin cebinde 5 bin ila 10 bin dolar vardı. Kimsenin milyonları yoktu” dedi.


Yetkili, görevlilerden birinin yaklaşık 200 bin dolar, diğerinin ise yaklaşık 240 bin dolar taşıdığını belirtti.

Söz konusu raporda, üç uçaktaki toplam para miktarının 440 bin doları Afgan hükümetine ait olmak üzere yaklaşık 500 bin dolar olduğu ifade edildi.

SIGAR, Kabil’deki Devlet Başkanlığı Sarayı’nda bırakıldığı bildirilen 5 milyon doların akıbeti hakkında kesin bir sonuca varılamadığını da bildirdi.

Paranın nereden geldiğinin belli olmadığı ifade edilen rapora göre, helikopterler ayrıldıktan sonra ve Taliban sarayı ele geçirmeden önce Devlet Başkanlığı Koruma Teşkilatı üyelerinin bunu paylaştığı varsayılıyor.

Raporda, “Hükümetin çöküşüyle ​​yüz milyonlarca doların ülke dışına taşındığını veya çalınan paranın ABD tarafından bağışlandığını kesin olarak belirlemek için yeterli kanıtımız yok” denildi.


Editörün Seçimi

Multimedya