Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SDG: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonuna karşı Suriye ordusu ile koordinasyona geçeceğiz

SDG: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonuna karşı Suriye ordusu ile koordinasyona geçeceğiz

Karar, üst düzey SDG yetkililerinin olağanüstü toplantısında alındı.
Salı, 7 Haziran, 2022 - 13:30
Suriye'nin kuzeyindeki Menbiç kentinde Türkiye destekli Suriyeli muhalifler (AFP)

ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Türkiye'nin başlatması olası sınır ötesi operasyona karşı koymak için Suriye ordusu ile koordinasyona geçeceğini açıkladı.

SDG'nin yaptığı açıklamaya göre, karar üst düzey SDG yetkililerinin Türkiye'nin başlatacağını açıkladığı yeni sınır ötesi operasyonu ele aldığı olağanüstü toplantıda alındı.

Reuters'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'nin Tel Rıfat ve Menbiç kentlerinden YPG'yi çıkarmak için sınır ötesi operasyon düzenleyeceklerini açıklamıştı.

Suriye'nin kuzeydoğusu ve doğusunu kontrol altında tutan SDG'nin gücünün büyük bölümünü YPG oluşturuyor.

Türkiye YPG'yi terör örgütü olarak görürken, Türkiye'nin NATO müttefiki ABD ise SDG'yi destekliyor. SDG ayrıca Suriye hükümeti ve müttefiki Rusya ile birlikte hareket ediyor.

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Ünal, ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Linda Thomas Greenfield'e, Suriye'nin kuzeyinden Türkiye'ye yönelik terör saldırıları riskinin son zamanlarda arttığını ve Türkiye'nin bu saldırılara kayıtsız kalmasının beklenemeyeceğini söyledi. 


Mazlum Abdi'den açıklama

SDG'nin en üst düzey askeri yetkilisi Mazlum Abdi 2 gün öce yaptığı açıklamada SDG güçlerinin sınır ötesi harekatta Türkiye'ye karşı koymak için Suriye askerleriyle koordine olmaya "açık" olduğunu, ancak Şam'ın bölgeye asker göndermesine gerek olmadığını söylemişti.

Abdi, "Suriye ordusunun Suriye topraklarını savunmak için yapabileceği en önemli şey, Türk uçaklarına karşı hava savunma sistemleri kullanmak olacak" dedi. 

 


Editörün Seçimi

Multimedya