Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock koronavirüse yakalandı

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock koronavirüse yakalandı

Çarşamba, 8 Haziran, 2022 - 10:15
Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock (AFP)

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, yeni tip koronavirüse  (Kovid-19)yakalanmasının ardından Pakisyan ziyaretini yarıda kesti.

Tat alma duyusunu kaybeden Baerbock, Pakistan'daki diğer toplantılarını iptal etti.

Alman bakanın, Yunanistan ve Türkiye ziyaretlerini de kapsaması planlanan turunun ilk ayağı Pakistan’da yarıda bırakmak zorunda kaldı.


Pekin, koronavirüs kısıtlamalarından kurtuluyor

Öte yandan, Çin'de başkent Pekin sakinleri kısıtlamaların kaldırılmasını ve restoranların yeniden açılmasını kutladı.

22 milyon nüfusa sahip Pekin’nde, Mayıs ayının başından bu yana koronavirüsle mücadele kapsamında barlar, kafeler, spor salonları ve müzelerin yanı sıra onlarca metro istasyonu kapatıldı.

Bir aylık tecritin kaldırılmasının ardından restorana giden Pekin sakinlerinden Şhen Shunmi  “Özellikle uzun süredir dışarı çıkamadığım için gelmeyi çok istiyordum. Her gün dışarıdan yemek siparişi verirdim  ya da yemek yapardım. Bu yüzden gerçekten restorana gitmek istedim” ifadelerini kullandı.

Çin, virüsün yayılmasını ve ölümleri sınırlamak için “sıfır Kovid” politikası benimsiyor. Haftalarca başkent sakinleri en az 48 saatte bir PCR'ye zorlandı, binalar kapatıldı ve insanlar karantinaya alındı.

Shunmi, yaşadığı apartman kompleksinde vaka tespit edilmesinin ardından iki hafta karantinaya alındığını söyledi. Daha sonra metro istasyonlarının da kapatıldığını söyleyen Shunmi, “O dönemden beri evdeydim. Başlangıçta evden çalışmayı seviyordum. Ama bir süre sonra gerçekten sıkıcı olmaya başladı” şeklinde konuştu.

Pekin'deki yeni vaka sayısındaki kademeli düşüşle (dün iki vaka açıklandı) yetkililer vatandaşların ofise dönmelerine izin verdi. Okullar 13 Haziran'dan itibaren kademeli olarak yeniden açılacak.

Universal Studios Tema Parkı, 15 Haziran'da kapılarını yeniden açacağını duyurdu. Sinemalar ve spor salonları da şu anda kapasitelerinin yüzde 75'i oranında müşterilerini ağırlıyor. Böylece, Pekin'de vaka kaydı nedeniyle kısıtlamalar uygulamaya devam eden iki mahalle dışında, tekrar restoranlara gitmek mümkün hale geldi.

Kovid ile mücadeleye yönelik tedbirler, virüs kaynaklı ölümlerin azalmasını sağladı ancak restoranlara ekonomik kayıp yaşattı.

Bir deniz ürünleri zincirinin operasyon müdürü Zhang Xingtao, “Mayıs ayında satış hacmimiz geçen yıla göre yaklaşık yüzde 65 azaldı” dedi.

Doğu Çin yemekleri sunan bir restoran işleten Wu Xuwen de sabırsızlıkla normalleşmeyi beklediğini ifade etti. Xuwen, dışardan sipariş almak ekonomik kayıpları hafifletse de geçtiğimiz ay zarara uğradıklarını söyledi. Ancak iyileşme henüz tamamlanmadı. Wu, tesislerin yalnızca yüzde 50 kapasiteyle çalışabileceğini kaydetti.

Pekin sakinlerinin çoğunun, komplekslere girmek ve toplu taşıma araçlarını kullanmak için 72 saatten fazla olmamak kaydıyla negatif sonucu olan PCR testi getirmesi gerekiyor.

Ulusal Sağlık Komitesi tarafından dün yapılan açıklamada, Çin anakarasının 6 Haziran'da 57'si semptomlu ve 152'si semptomsuz 209 yeni vaka kaydettiği bildirildi.

Şimdiye dek 5 bin 226 kişinin hayatını kaybettiği Çin’de 224 bin 398 vaka bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya