Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas Rüşvetle Mücadele Derneği’nden hükümete yolsuzlukla mücadelede tavsiyeleri

Fas Rüşvetle Mücadele Derneği’nden hükümete yolsuzlukla mücadelede tavsiyeleri

Çarşamba, 8 Haziran, 2022 - 12:00
Fas Başbakanı Aziz Ahnuş. (MAP)

Fas Rüşvetle Mücadele Derneği Başkanı Ahmed Bernusi, Fas Başbakanı Aziz Ahnuş’a, ‘yolsuzlukla mücadelede öncelikler’ konulu bir mektup gönderdiklerini açıkladı. Başkent Rabat’ta basın toplantısı düzenleyen Bernusi, mektupta, hükümetten yolsuzlukla mücadele alanındaki tutum ve politikalarını netleştirmesinin istendiğini, ayrıca yolsuzlukla mücadele stratejisinde önceliklerin belirlenmesiyle ilgili görüş bildirildiğini ifade etti.  

Bernusi, hükümetin, yolsuzlukla mücadele kapsamındaki bir dizi yasa tasarısını geri çekmesinin nedenini de sorguladı. Mektupta, ‘’Hükümetin göreve başlamasından birkaç gün sonra, ilk eylemlerinden biri, yasa dışı yollarla zenginleşmeyi cezalandıran yasa tasarısını Temsilciler Meclisi'nden geri çekmek oldu. Ayrıca kamu mülklerinin işgali ile ilgili cezaların düzenlenmesinin öngörüldüğü yasa tasarısı da geri çekildi, bu kararların gerekçeleri nelerdir’’ diye sorgulandı.  

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2022 Yolsuzluk Algı Endeksi’nde Fas’ın180 ülke arasında 87. Sıraya düştüğü işaret edilen mektupta, 2018 ile kıyaslandığında Fas'ın 4 puan kaybederek 14 sıra gerilediği belirtildi. Fas Şeffaflık ve Rüşvetle Mücadele Ulusal Heyeti’nin oluşturulmasının kuvvetler ayrılığını güçlendirmeyi, bağımsız kurumların ve sivil toplumun rolünü pekiştirmeyi hedeflediğine işaret edilen mektupta, hesap verebilirliğin ve yolsuzluğun cezalandırılmasının önemi vurgulandı. ‘Yolsuzlukla mücadelede ulusal stratejinin’ 2015’te kabul edildiği ancak önceki hükümetlerin bu stratejiyi etkin bir şekilde hayata geçirmemesinin hayal kırıklığı yarattığı kaydedildi.  

Rüşvetle Mücadele Derneği’nin mektubunda, “Yolsuzluk ve rüşvet belasıyla etkin bir şekilde mücadele edilebilmesi, hükümetin bu konudaki programları ve tedbirleri uygulama iradesini göstermesiyle mümkün olabilir’’ denildi. Mektupta ayrıca, ‘çıkar çatışması konusunda özel bir yasa çıkarılması, haksız rekabetin önlenmesine yönelik tedbirlerin arttırılması, rekabet kurulunun güçlendirilmesi, (ekonomik rekabeti denetleyen anayasal kurum) Şeffaflık ve Rüşvetle Mücadele Ulusal Heyeti’nin organlarının yeniden düzenlenmesi’ gibi tavsiyelerde bulunuldu. Gayrı meşru yollarla zenginleşmenin suç sayılmasına yönelik yasaların çıkarılması gerektiği vurgulandı. Temsilciler Meclisi’nden geri çekilen konuyla ilgili yasanın üzerinde altı yıldır çalışıldığı belirtildi.  

Dernek ayrıca mal bildirimi yasasının yeniden düzenlenmesi gerektiğini ve bildirilen mal varlıklarına dair bilgi erişiminin sadece kamu gözetleme kurumu tarafından değil, tüm kurumlara açık olmasının zorunlu olduğunu kaydetti.  


Editörün Seçimi

Multimedya