Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

WHO’dan tehlikeli uyarı: Maymun çiçeği vaka sayısı bini geçti

WHO’dan tehlikeli uyarı: Maymun çiçeği vaka sayısı bini geçti

Perşembe, 9 Haziran, 2022 - 09:15
Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus (AFP)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), maymun çiçeği virüsünün endemik bir hastalığa dönüşme riskinin yüksek olduğunu belirterek vaka sayısının bini geçtiğini açıkladı.

WHO Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, düzenlediği basın toplantısında, “Hastalığın endemik olmadığı ülkelerde yayılma riski gerçek ancak bu senaryo önlenebilir” dedi.

Ghebreyesus, bu ülkelere salgının kontrol altına alınması ve enfeksiyonun önlenmesi, vakaların takip edilmesi ve gerekli sağlık önlemlerinin arttırılması için çağrıda bulundu.

WHO, hastalığın endemik olmadığı 29 ülkede şimdiye kadar binden fazla teyit edilmiş vaka olduğunu açıkladı.

Nijerya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti dahil olmak üzere hastalığın endemik olduğu ülkelerden farklı olarak başka bir ülkede hastalıktan dolayı kimse hayatını kaybetmedi.

Ghebreyesus, WHO’nun virüsün çocuklar ve hamile kadınlar dahil olmak üzere savunmasız gruplar için risk oluşturmasına karşın endişeli olduğunu belirtti.

Yapılan açıklamada hastalığın endemik olduğu ülkelerde yaşayan insanların, yakın temasla yayılan hastalıktan korunmak için gerekli sağlık araçlarına kolayca erişmeyi hak ettiğini belirtildi.

WHO, virüsün hastalığın endemik olmadığı ülkelerde ani ve beklenmedik bir şekilde yayıldığını belirtti.

WHO Küresel Bulaşıcı Tehlikeye Hazırlık Departmanı Direktörü Sylvie Briand, “Çiçek hastalığı aşısı, maymun çiçeğini kontrol altına almak için kullanılabilir” dedi.

WHO, dünyadaki çiçek hastalığı aşısının sayısını açıklamadı ancak Ghebreyesus, maymun çiçeği ile mücadele etmek için evrensel bir aşı yapılmadığını belirtti.

Maymun çiçeği, yaklaşık 40 yıl önce ortadan kalkan çiçek hastalığı ile aynı aileden geliyor ancak çiçek hastalığından daha az tehlikeli olarak kabul ediliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya