Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avrupa Parlamentosu heyeti Filistin’i ziyaret edecek

Avrupa Parlamentosu heyeti Filistin’i ziyaret edecek

Perşembe, 9 Haziran, 2022 - 11:45
Geçen Şubat ayında Batı Şeria'daki Burka köyünü ziyaret eden Avrupa Birliği ülkeleri misyon başkanları (Avrupa Birliği)

Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) Sosyalistler ve Demokratlar'ın Başkanı Iratxe Garcia Perez, 12 ila 16 Haziran tarihleri ​​arasında Filistin ve İsrail'e gidecek bir Avrupa Parlamentosu heyetine başkanlık edeceğini duyurdu.

Perez, ziyaret kapsamında Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye, Filistin Otoritesi’nden diğer temsilciler, önde gelen politikacılar, bir dizi yetkili ve ilgilinin yanı sıra Filistin ve İsrail’den sivil toplum temsilcileriyle görüşüleceğini bildirdi.

AP üyeleri, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) bağlı Aida Mülteci Kampı’nı, aynı zamanda El Halil Dağları’nın güneyinde onlarca Filistinlinin evlerinin İsrail işgal ordusu tarafından yıkılması ve yerinden edilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı Mesafir Yatta köyünü ziyaret edecek.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri misyon başkanlarından oluşan bir heyet, Şubat ayında, işgal altındaki Batı Şeria'daki Burka köyünü ve Nablus yakınlarındaki Homeş yerleşim biriminin çevresini ziyaret etmişti. O dönemde de başta Burka köyünü çevreleyen bölgelerde yerleşimci şiddetinin sürekli arttığı kaydediliyordu.

Yerel toplum ve sivil toplum kuruluşları, yerleşimcilerin Filistin sakinlerine ve mülklerine yönelik artan saldırıları, aynı zamanda çiftçilerin bu saldırılar nedeniyle arazilerine erişimde karşılaştıkları zorluklar hususunda diplomatları bilgilendirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya