Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Macron yasama seçimleriyle mecliste mutlak çoğunluğa ulaşmayı hedefliyor

Macron yasama seçimleriyle mecliste mutlak çoğunluğa ulaşmayı hedefliyor

Cuma, 10 Haziran, 2022 - 11:00
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron (Reuters)

Fransa’da Emmanuel Macron’un yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinden bir buçuk ay sonra, Fransızlar milletvekillerini seçmek için Pazar günü yeniden sandık başına gidecek.

Kamuoyu yoklamalarına göre, Macron meclis çoğunluğunu alacak gibi, ancak iki turlu oylama boykot tehdidi altında ve birleşen sol ittifak tetikte.

AFP’nin haberine göre, Macron bir sonraki Ulusal Meclis’te mutlak çoğunluğunu yenilemeyi umuyor. 

Bu da ona, ikinci beş yıllık görev süresi boyunca özellikle emekli maaşları olmak üzere bir dizi reform başlatma özgürlüğü verecek.

Macron, Sarı Yelekliler hareketinden, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ve Ukrayna’daki savaşa kadar krizlerle gölgelenen ilk döneminde, Ulusal Meclis’in desteğini aldı.

Ancak yükselen enflasyon ve ekonomik yavaşlama zemininde, seçim kampanyasında Macron’un kampı ve Jean-Luc Melenchon’un liderliğinde sol parti koalisyonu öne çıktı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda elenen Melechon (70), sosyalistleri, komünistleri, ekolojistleri ve partisi Boyun Eğmeyen Fransa’yı bir araya getiren bu ittifakın lideri olarak Macron’un en büyük rakibi olarak görülüyor.

Radikal solun lideri, yasama seçimlerini kazanmayı ve cumhurbaşkanına bir arada yaşamayı dayatmayı umuyor.

Melenchon, geçtiğimiz Çarşamba günü Macron’un kampındaki ‘panik’ ile alay ederek, “Korkmalısın. Agresif bir hüzün, çocuklarınızı yiyip bitirecek” dedi.

Macron ise, cesaret kırıcı kamuoyu yoklamaları karşısında seçim bölgelerine ziyaretlerini yoğunlaştırdı ve Perşembe günü Melenchon’a yönelik eleştirilerini artırdı.

Fransızlar, 12 ve 19 Haziran’da iki turda yapılacak seçimlerde, Ulusal Meclis’teki 577 sandalyenin sahibini seçecek.

Seçim tarihi yaklaştıkça oy verip vermeme konusunda çekimser kalma riski de artıyor.


Ipsos & Sopra Steria anket sonuçlarına göre, çekimserlik seçim günü, yani bu Pazar yüzde 52 ile yüzde 56 arasında olabilir.

2017’de yüzde 51,3 olan çekimserlik oranı bu yıl bir rekor kırabilir.

Seçimlere dair en önemli konu, Macron’un Ulusal Meclis’te nispi veya mutlak çoğunluğa ve özellikle soldaki muhalefetin ağırlığına sahip olup olmayacağı.

Perşembe günü yayınlanan Ipsos & Sopra Steria anketine göre, Melechon liderliğindeki sol ittifak yüzde 28 oy alabilir. Bu da Macron’un mutlak çoğunluğunu tehdit edebilir.

Ankete göre, Marine Le Pen’in aşırı sağ partisi oyların yüzde 19,5’ini alabilir, böylece yüzde 11 alacağı tahmin edilen geleneksel sağın önüne geçebilir.

Mayıs ortasında kurulan mevcut hükümetin kaderi de milletvekili seçimlerinin sonuçlarına bağlı. Başbakan Elizabeth Bourne dahil birçok parti üyesi aday.

Normandiya’da bir seçim bölgesinde aday olan Bourne’un yenilgisi, büyük bir kabine değişikliği anlamına gelebilir.


Editörün Seçimi

Multimedya