Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin: Şanghay’da Kovid-19’a karşı yeni önlemler alınıyor

Çin: Şanghay’da Kovid-19’a karşı yeni önlemler alınıyor

Cuma, 10 Haziran, 2022 - 13:30
Dün Şanghay'da bir cadde üzerinde koronavirüs geçici test merkezinin önünde oluşan kuyruk (Reuters)

Çin’in Şanghay eyaletinin bazı bölgelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadeleye yönelik kısıtlamalar yeniden getirildi. İki milyonu aşkın nüfusa sahip Minhang’daki tüm vatandaşlara salgın riskini kontrol altına almak amacıyla iki gün boyunca içeride kalmaları emredildi.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada, Minhang'daki tüm vatandaşlara 11 Haziran'da test uygulanacağı ve testlerin tamamlanmasının ardından önlemlerin kaldırılacağı ifade edildi.

Şanghay'da önceki gün semptom göstermeyen dört yeni vaka tespit edildiğini ve vakaların halihazırda karantina altında olan bölgelerde olduğu ifade edildi. Bir önceki gün ise 11 vaka kaydedildi ve hiçbir vaka Minhang’dan değil.

Geçtiğimiz hafta Şanghay, iki ay uygulanan bir tecritten çıktı. Ancak yetkililerin, mümkün olan en kısa sürede virüsü tamamen ortadan kaldırmayı amaçlayan “sıfır Kovid” politikasını sürdürmeye devam etmesiyle bazı yerleşim birimlerinde yeniden tecrit uygulanıyor.

Şanghay’ın bazı bölgelerinde, zorunlu testler 23 Haziran'da sona erecek şekilde beş tur olarak gerçekleştirilecek.

Yetkililer, “Kovid-19”un tamamen ortadan kaldırılması politikasına olan bağlılıklarını, işletmeleri ve şirketleri faaliyetlerine devam etmeye teşvik etmekle dengelemeye çalışıyor.

Bu bağlamda Ulusal Sağlık Komitesi, dün Çin anakarasında 70 semptomlu ve 170 semptomsuz olmak üzere 240 yeni vaka kaydedildiğini açıkladı.

Önceki gün ise 67'si semptomlu ve 149'u semptomsuz olmak üzere 216 yeni vaka tespit edildi.

Çin’de Kovid-19 kaynaklı toplam ölü sayısı ise 5 bin 226’da kaldı, yeni ölüm kaydedilmedi. Haziran ayı itibarıyla şimdiye dek Çin’de görülen toplam   vaka sayısı 224 bin 535.

Yerel hükümete göre başkent Pekin, önceki gün kaydedilen dört vakaya kıyasla semptomlu bir vaka enfeksiyon kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya