Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden, rekor enflasyon nedeniyle ABD’li petrol şirketlerini eleştirdi: 'Neden daha fazla kazı yapmıyorlar?'

Biden, rekor enflasyon nedeniyle ABD’li petrol şirketlerini eleştirdi: 'Neden daha fazla kazı yapmıyorlar?'

Cumartesi, 11 Haziran, 2022 - 09:15
ABD Başkanı Joe Biden (AFP)

ABD Başkanı Joe Biden, ExxonMobil başta olmak üzere ABD merkezli petrol şirketlerini karlarını artırmak için tedarikte yaşanan kesintilerden fayda sağlamakla suçladı.

ABD’de enflasyon, benzin fiyatlarının rekor seviyeye ulaşması ve gıda fiyatlarının artması nedeniyle Mayıs ayında, son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD’de fosil yakıtlara olan bağımlılığın azaltılması için söz vererek göreve başlayan Biden, önümüzdeki yıl petrol üretiminin hızlandırılmasını beklediğini belirtti.

Ancak ABD Başkanı, artan fiyatlar ve oldukça fazla kar elde eden sektöre karşı, tüketicilerin artan işçilik ve nakliye maliyetlerinden daha fazlasını ödediğini belirterek uyarıda bulundu.

ABD’de enflasyon, 1981 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’ten aktardığına göre Biden, Los Angeles Limanı’nda çalışanlara ve sendika temsilcilerine yaptığı konuşmada “ExxonMobil, bu yıl büyük kar elde etti” dedi. Biden, ABD merkezli petrol şirketlerinin elde ettikleri kar ile daha fazla araştırma veya çalışma yapmadıklarını, karı hisselerini geri almak için kullandıklarını belirtti.

Biden, ExxonMobil’in yatırım yapması ve vergilerini ödemeye başlaması gerektiğini belirterek “Neden daha fazla kazı yapmıyorlar? Çünkü daha fazla petrol çıkarmadan daha fazla para kazanmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Biden, enflasyon verileri ile ilgili bir açıklamada, ABD’nin petrol ve gaz şirketlerini Ukrayna’daki savaşın neden olduğu zorluklardan kar elde etmekle ve fiyatları arttırarak halkı zarara uğratmakla suçladı.

ExxonMobil, Şubat ayında yedi yılın en büyük karını elde ettiğini açıklamıştı. Shell, Mayıs ayının ilk çeyreğinde rekor kar sağlarken, Chevron ve BP son 10 yılın en yüksek seviyesinde kar elde etti.


Editörün Seçimi

Multimedya