Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden: Zelenskiy, Rus işgaline ilişkin uyarıları 'duymak istemedi'

Biden: Zelenskiy, Rus işgaline ilişkin uyarıları 'duymak istemedi'

Cumartesi, 11 Haziran, 2022 - 11:00
ABD Başkanı Joe Biden, Ukraynalı mevkidaşı Zelenskiy'i Beyaz Saray'da kabul etti (Arşiv - Reuters)

ABD Başkanı Joe Biden dün (Cuma) Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy'nin Rusya işgalinden önce ABD'nin uyarılarını 'duymak istemediğini' ifade etti.

Biden, Los Angeles'taki Demokrat Parti bağış toplantısında, çatışmalar başlamadan önce Ukrayna'ya yönelik bir Rus saldırısından bahsettiğinde 'birçok insanın abarttığını düşündüğünü' ifade etti.

Biden gazetecilere verdiği demeçte, "Ama bu yönde bilgimiz olduğunu biliyordum. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin sınırı geçmek için yola çıktı. Hiç şüphe yoktu ve Zelenskiy bunu duymak istemedi" dedi. 

ABD, Rusya Devlet Başkanı'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya karşı "özel bir operasyon" başlatacağını duyurmasından çok önce, Rusya'nın komşusunu işgal etme hazırlıkları konusunda uyarıda bulunmaya başlamıştı. ABD'nin bu uyarıları şüpheyle karşılandı ve bazı Avrupalı ​​müttefiklerin bir şekilde üstü örtülü eleştirilerine yol açtı.


Editörün Seçimi

Multimedya