Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avustralya, Fransız denizaltı şirketi Naval Group’a 583,5 milyon dolar ödeyecek

Avustralya, Fransız denizaltı şirketi Naval Group’a 583,5 milyon dolar ödeyecek

Cumartesi, 11 Haziran, 2022 - 13:00
Avustralya Başbakanı Anthony Albanese (DPA)

Avustralya hükûmeti, bir önceki hükûmetin Fransa ile denizaltı işbirliğinden vazgeçerek Britanya ve ABD ile anlaşma yapması nedeniyle 555 milyon euro ödeyecek.

Reuters'e göre, Canberra bu hamlenin iki ülke arasındaki anlaşmazlığın çözülmesine yardımcı olacağını umuyor. Bir önceki Avustralya hükûmetinin Fransa ile denizaltı işbirliğinden vazgeçerek Britanya ve ABD ile AUKUS anlaşması yapması Paris'i öfkelendirmiş ve eşi görülmemiş bir diplomatik krize neden olmuştu. Bu adım Hint-Pasifik bölgesindeki ana yükselen güç olan Çin'i kızdırdı.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese bugün (Cumartesi) Sidney'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetinin Fransız Naval Group ile adil ve eşitlikçi bir çözüme ulaştığını söyledi.

Anlaşmanın Avustralya'nın Fransa ile ilişkilerini geliştirmesine izin vereceğini söyleyen Albanese, "Bölgede ve dünyada karşılaştığımız zorlukların ciddiyeti göz önüne alındığında, Avustralya ve Fransa'nın ortak ilkelerimizi ve çıkarlarımızı savunmak için bir kez daha birleşmeleri önemlidir” dedi.

Geçen yıl Canberra, bir önceki hükümet döneminde Naval Group ile imzaladığı yeni denizaltı filosu siparişini iptal etmişti.

Avustralya, ABD, Fransa ve ortakları, Çin'in Pasifik'teki artan etkisine ilişkin endişelerini dile getirdiler. Çin ve Solomon Adası bu yılın başlarında bir güvenlik anlaşması imzaladıktan sonra bu ülkelerin endişeleri arttı.

"Fransa'nın Hint-Pasifik bölgesindeki rolüne ve aktif katılımına derinden saygı duyuyoruz" açıklamasında bulunan Albanese, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan, Paris'i ziyaret için bir davet almayı dört gözle beklediğini de sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya