Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas, birlikte yaşam ve dinlerarası diyalog etkinliklerine ev sahipliği yapıyor

Fas, birlikte yaşam ve dinlerarası diyalog etkinliklerine ev sahipliği yapıyor

Etkinlikler Tanca Diyaloğu başlığıyla düzenleniyor.
Cumartesi, 11 Haziran, 2022 - 11:30
Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, Tanca Diyaloğu katılımcılarıyla hatıra fotoğrafı çekildi. (Şarku'l Avsat)

Fas’ın Tanca kentinde, birlikte yaşama ve dinlerarası diyalog konulu Tanca Diyaloğu toplantısı başladı. Toplantıya İsrail de dahil olmak üzere Afrika, Avrupa, Arap Körfezi ve Ortadoğu'dan bir grup üst düzey yetkili katılıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, diyaloğun açılış konuşmasında “Diyalog, nefrete ortak eylemle karşı koymak için bir fırsattır” dedi.

Fas Kralı 6. Muhammed'in Yahudi danışmanı Andre Azoulay da şu açıklamada bulundu:

“Fas herkese açıktır ve din ve inanç özgürlüğüne inanır. Mevcut haliyle Fas kültürü, 3 bin yıllık medeniyetin bir özetidir. İslam medeniyeti, Fas Yahudilerinin kültürel bileşenlerinin bir parçasıdır. Krallık, çeşitli dinlerden herkesin dini ayinlerini muhafaza etmesine izin vermiştir. On binlerce Yahudi, Fas'ta özgür ve hoşgörü içinde toplanır. Fas din özgürlüğüne inanır ve saygı duyar.”

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita da Fas'ın kültürlerarası diyalog ve bir arada yaşama alanı olduğunu söyledi. Bu tür toplantıların ‘dünyanın düşünmeye ihtiyacı olduğu için çok önemli’ belirten Burita, “Bu diyalog gelenek haline getirilmeli ve düzenli bir randevu ile yapılmalı” çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı (UNAOC) Yüksek Temsilcisi Miguel Angel Moratinos da “Bu toplantı için Tanca doğru bir seçenek. Burada, Tanca'da gerçek bir diyalog yaşıyoruz. Forum barışa yol açacak diyaloğun tanımlanmasını ele alacak. Bu ittifakı eşitlik ve barış adına yapmaya çalışıyoruz ve asıl zorluk barışı sağlamaktır” diye konuştu.

BAE Federal Ulusal Konseyi Savunma, Dışişleri ve İçişleri Komitesi Başkanı Dr. Ali Raşid en-Naimi de şu açıklamada bulundu:

“Bölgemizde teröristler ve aşırılık yanlıları tarafından birçok nesil kaçırıldı. Şimdi gerçekten gençlerin kalplerini ve zihinlerini kazanabilecek yeni bir hikaye yazmanın tam zamanı. Bugünün dünyasının şiddet, nefret ve aşırılığı bir kenara atıp barış ve özgürlük içinde yaşamak için diyaloga ihtiyacı var. Barış dolu bir dünya inşa etmek için bir arada yaşama ve hoşgörü değerleri önemli. Barışın, medeniyetlerin yakınlaşmasının ve dünyanın çeşitli bileşenleri arasındaki karşılıklı zenginliğin en önemli güçlerinden biri olan Tanca Diyaloğu övgüye layık.”

Forumun ilk gününde Afrika ve Ortadoğu'daki teknoloji ve iklim değişikliği sorunlarının yanı sıra ekonomik faktörler ve bunların Batı ile İslam dünyası arasındaki ilişkilerin dinamiklerindeki önemi konusunun ele alınması ise dikkat çekti. Batı ve Müslüman çoğunluklu ülkeler arasındaki ilişkileri sağlamlaştırmanın yollarını masaya yatıran forum, "Ortadoğu ve Kuzey Afrika için Kısa ve Orta Vadeli Beklentiler" başlığına ek olarak “Müslüman çoğunluklu ülkeler ile Batı arasında yeni bir ortaklık dönemi ve kültür mekanizması aracılığıyla ülkeler arasında barışı inşa etmenin yolları” konusuna da eğiliyor.

Forumda, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Arap Birliği Eski Genel Sekreteri Amr Musa, Bahreyn Kralı Danışmanı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki gibi önemli isimler de yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya