Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avustralyalı şirketler haftada 4 gün çalışma modelini test ediyor

Avustralyalı şirketler haftada 4 gün çalışma modelini test ediyor

Cumartesi, 11 Haziran, 2022 - 15:00

Avustralyalı şirketler, haftada 5 gün yerine 4 gün çalışma denemesini hayata geçiriyor. Bu uygulama kapsamında çalışanların maaşları aynı kalacak.

İngiliz Daily Mail gazetesine göre, Avusturalya’da ilk kez hayata geçirilecek bu pilot uygulamaya finans, pazarlama, ruh sağlığı ve teknoloji alanlarından şirketler katılıyor. Ancak çalışanların bu uygulamaya katılabilmeleri için bir şart var; o da 4 gün içinde 5 gün çalışarak elde ettikleri verimliliğin aynısını sağlamak için teminat vermeleri. Bu, birçokları için gün içinde daha uzun saatler çalışmak zorunda kalacakları anlamına gelebilir.

Önümüzdeki Ağustos ayında başlayacak olan çalışma, Ocak 2023'e kadar devam edecek. Gazeteye göre, bu uygulama 4Day Week Global adlı kuruluşça koordine ediliyor.

Uygulama İzlanda, İngiltere, İrlanda, Kanada, İspanya, Amerika ve Yeni Zelanda'da on binlerce çalışanın katılımıyla kapsamlı bir şekilde test edildi.

İngiliz gazetesi, tüm dünyada lansmanı yapılan ve işverenler tarafından onaylanan bu modelde çalışanların maaşlarını sanki haftada beş gün çalışıyorlarmış gibi eksiksiz aldıklarını açıkladı. Bu uygulamaya göre çalışanların iş yükü yüzde 20 azalıyor. Buna karşılık, haftada 5 gün çalıştıklarında elde ettikleri verimliliğin yüzde 100'ünü koruyorlar.


Editörün Seçimi

Multimedya