Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Etiyopya, Nahda Barajı müzakerelerine yeniden başlamaya hazır olduğunu belirtti

Etiyopya, Nahda Barajı müzakerelerine yeniden başlamaya hazır olduğunu belirtti

Cumartesi, 11 Haziran, 2022 - 12:15
Etiyopya Nahda Barajı (AFP)

Etiyopya’nın ABD Büyükelçisi Seleshi Bekele dün yaptığı açıklamada, Addis Ababa’nın Mısır ve Sudan ile Nahda Barajı konusunda müzakereleri sürdürmeye hazır olduğunu belirtti. Bu gelişme, Kahire’nin önceki gün, Nil Nehri’nin suları üzerinde ‘kazanılmış tarihi haklara’ yönelik zararı reddettiğini vurguladığı bir zamanda geliyor. Kahire, Addis Ababa’nın nehrin ana kollarından biri üzerine inşa ettiği, Mısır ve Sudan ile gerilime neden olan Nahda Barajı’nın doldurulması ve işletilmesine ilişkin kuralları düzenleyen yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmaya varılması gerektiğine yönelik çağrıda bulunuyor.

Kahire söz konusu barajın, 100 milyonu aşan nüfusuna şu anda bile yetersiz kalan içme suyu ve tarımda kullanılan su kaynaklarının yüzde 90’ından fazla bir oranla azalmasına neden olmasından korkuyor. Mısır, taleplerini nehrin sularındaki ‘tarihi haklarına’ dikkat çekerek uluslararası anlaşmalara dayandırıyor.

Etiyopya Başbakan Yardımcısı Demeke Mekonnen, ABD’nin yeni atanan Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Michael Hammer ile dün Addis Ababa’da görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye Etiyopya’daki ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Tracey Jacobson ve Etiyopya'nın ABD Büyükelçisi Seleshi Bekele de katıldı.

Etiyopya resmi haber ajansı ENA’ya göre, dün görüşme yapan yetkililer, Nahda Barajı konusunda üçlü müzakereleri tartıştı. Bekele, Etiyopya’nın Nahda Barajı konusunda Afrika Birliği liderliğindeki üçlü müzakereleri sürdürme konusundaki ilgisine dikkati çekti.

Mısır, Sudan ve Etiyopya, barajın öngörülen zararlarını sınırlayacak şekilde doldurulması ve işletilmesi konusunda bir anlaşmaya varmayı umarak 10 yıldır aralıklı olarak müzakere ediyor. Etiyopya, barajın rezervuarını doldurmaya yönelik üçüncü aşamayı başlatmayı planlarken, bu adımın Mısır ve Sudan yaşanan gerilimi daha da fazla artırması bekleniyor. Etiyopya tarafından yapılan açıklamalara göre, üçüncü aşamanın yıllık yağış mevsimde yani Ağustos ve Eylül aylarında olması planlanıyor.

BM Güvenlik Konseyi, Eylül ayı ortasında Mısır, Sudan ve Etiyopya'yı Afrika Birliği himayesinde makul bir süre içinde ‘bağlayıcı anlaşmaya’ varmaya teşvik eden bir ‘başkanlık kararı’ yayınlamıştı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi önceki gün, barajın Mısır’ın ana su kaynağı olan Nil sularındaki mevcut haklarını ve gelecek nesillerin haklarını koruyacak şekilde doldurulması ve işletilmesine ilişkin kuralları belirleyen, bağlayıcı bir yasal anlaşmaya varılması çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya