Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir ile İspanya arasındaki kriz Avrupa Birliği'ne kadar uzandı

Cezayir ile İspanya arasındaki kriz Avrupa Birliği'ne kadar uzandı

Cumartesi, 11 Haziran, 2022 - 16:00
Cezayir'in başkentinde İspanya Başkonsolosluğu'nun karargahını gösteren bir trafik levhası (Reuters)

Cezayir, Batı Sahra sorununda politikasını Fas'tan yana değiştiren İspanya ile 20 yıllık geçmişi olan dostluk ve iyi komşuluk anlaşmasının ‘ivedilikle askıya alınması’ kararıyla bağlantılı olarak bu ülkeyle olan dış ticaretini de dondurduğunu duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Batı Sahra sorununda politikasını Fas lehine değiştiren İspanya ile ticareti kesen ve dostluk anlaşmasını askıya alan Cezayir'e karşı İspanya'ya destek açıklaması yaptı.

Cezayir tarafı yaptığı yazılı açıklamada, “Avrupa Komisyonu, Avrupalı bir ortak olan İspanya ile imzalanan ikili bir siyasi anlaşmayı askıya alma kararı hakkında açıklama dinlemek için Cezayir hükümeti ile önceden istişare etmeden tepki verdi” ifadelerine yer verdi.

Cezayir, Avrupa Komisyonu'nu ‘İspanya ile ticaretin durdurulması ve dostluk anlaşmasının askıya alınması kararının Cezayir ile Avrupa Birliği arasındaki ortaklık anlaşmasında yer alan Cezayir taahhütlerini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyip etkilemediğini araştırmamakla’ suçladı. Cezayir’in en yüksek makamlarının ülkenin İspanya'ya sürekli gaz arzı konusundaki sözüne sadık olduğunu vurguladığı ifade edildi.

Avrupa Komisyonu dün yaptığı açıklamada, Cezayir'in dostluk anlaşmasını askıya alma kararını ciddi bir endişe kaynağı olarak nitelendirdi. Komisyon, Madrid hükümeti ve Cezayir makamlarıyla durumu hızlı bir şekilde açıklığa kavuşturmak için yakın temas halinde olduğunu ilan etti.

Açıklama, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis tarafından yapıldı.

İki üst düzey AB yöneticisinin ortak açıklamasında, Cezayir'in İspanya'ya yönelik kararlarının etkilerinin değerlendirildiği ve bu kararların özellikle ticaret ve yatırım alanında AB-Cezayir Ortaklık Anlaşması'nın da ihlali anlamına geldiği belirtildi. Açıklamada “Bu, bir AB üye devletine ayrımcı muameleye yol açacak ve birliğin anlaşma kapsamındaki haklarını olumsuz yönde etkileyecektir” denildi.

Açıklamada ayrıca, ‘Avrupa Birliği içindeki birlik ve dayanışmanın tüm ülkelerin çıkarlarını ve değerlerini destekleme temelli olduğu’ belirtildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis tarafından yapılan ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Avrupa Birliği'nin bir üye devletine karşı uygulanan her türlü zorlayıcı tedbire karşı duracak olan ticaret politikası Avrupa Birliği'nin münhasır yetkisi olarak kabul edilir. Cezayir, Avrupa Birliği'nin Akdeniz'deki önemli bir ortağı ve bölgesel istikrarın ana aktörüdür.”


Editörün Seçimi

Multimedya