Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’nin güneyinde mayın patlaması sonucu 11 sivil hayatını kaybetti

Suriye’nin güneyinde mayın patlaması sonucu 11 sivil hayatını kaybetti

Cumartesi, 11 Haziran, 2022 - 18:00
Dera’dan yükselen dumanlar (Arşiv-Reuters)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) bugün, Suriye'nin güneyindeki Dera yakınlarında bir kamyonetin geçişi sırada mayın patlaması sonucu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 11 sivilin öldüğünü ve 30'dan fazla kişinin yaralandığını bildirdi.

On yılı aşkın bir süredir devam eden Suriye savaşında tarlalara, yollara ve hatta binalara bırakılan patlayıcılar sebebiyle binlerce sivil yaralanırken, yüzlerce kişi de hayatını kaybetti. 2022 yılının başından bu yana 124 kişi patlayıcı sebebiyle öldü.

SOHR, bir kamyonun geçişi sırasında mayının patlaması sonucu 11 kişinin öldüğümü, 34 kişinin ise yaralandığını kaydetti.

Açıklamada, yaralılardan bazılarının durumunun kritik olduğu ve Şam hastanesine nakledildiği belirtildi. Kamyonun Dera’nın kuzey kırsalındaki Deyr el Adas kasabasından işçileri taşıdığı kaydedildi.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, ülkedeki her üç kasabadan birinde mayın bulunuyor. SOHR’un 2021 Kara Mayınları raporunda, Suriye 2020 yılında Afganistan’ın önüne geçerek bu sebepten 2 bin 729 ölü kaydetti.

SOHR’a göre, 2021 yılında 241 sivilin mayın nedeniyle öldüğü, 128 kişinin ise yaralandığı belgelendi.

Suriye savaşında yarım milyon kişi hayatını kaybederken, altyapıya büyük zarar aldı. Savaş, ülke içinde ve dışında nüfusun yarısından fazlasının yerinden edilmesine yol açtı.


Editörün Seçimi

Multimedya