Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

UNIFIL, yaşanan olaydan sonra Lübnan ordusundan, personellerinin güvenliğini sağlamasını istedi

UNIFIL, yaşanan olaydan sonra Lübnan ordusundan, personellerinin güvenliğini sağlamasını istedi

Pazartesi, 13 Haziran, 2022 - 09:15
Lübnan sınırında bulunan Nakura kasabasındaki UNIFIL’e ait bir zırhlı araç (AP)

Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL), Lübnan ordusundan tehdit edilen personellerinin güvenliğini sağlaması için çağrıda bulundu.

UNIFIL, 1978 yılında İsrail’e sınırı olan Lübnan’ın güneyinde göreve başladı. Lübnan ve İsrail, resmi olarak savaş halinde.

UNIFIL Sözcüsü Andrea Tenenti, Cumatesi günü Lübnan’ın güneyinde bulunan Arab el- Levizeh köyünde bulunan personellerinin sivil görünümlü bir grup tarafından durdurulduğunu, UNIFIL çalışanlarının tehdit edildiğini açıkladı. Yapılan açıklamada “UNIFIL personeline yönelik saldırılar, tehditler ve yıldırma çalışmaları ciddi bir endişe kaynağıdır.  Lübnan silahlı kuvvetlerinin UNIFIL güçlerinin güvenliğini ve hareket özgürlüğünü sağmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı. Lübnanlı yetkililer, olayla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

UNIFIL personeli, Şii örgütün kontrolü altında olan sınır bölgelerinde Hizbullah ve müttefikleri, sık sık karşı karşıya geliyor. Ancak bu olaylar nadiren kötü bir hal alıyor ve Lübnanlı yetkililer, durumu kontrol altına alıyor. Tenenti, UNIFIL’in hareket özgürlüğüne sahip olduğu ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararı uyarınca operasyon alanlarında devriye gezme hakkında sahip olduklarını açıkladı.

Büyük ölçüde Avrupa’dan gelen askerlerden oluşan UNIFIL’de 10 binden fazla personel çalışıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya