Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SDG, Türkiye destekli muhaliflerin bölgelerine yönelik 3 sızma girişimini engelledi

SDG, Türkiye destekli muhaliflerin bölgelerine yönelik 3 sızma girişimini engelledi

Pazartesi, 13 Haziran, 2022 - 10:30
Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürt nüfusunun ağırlıkta olduğu Kamışlı kentinde kırsalında nöbet devriye gezen bir ABD askeri (AFP)

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Türkiye destekli Suriyeli silahlı gruplar tarafından Suriye’nin kuzeyindeki Halep ve Haseke kırsalında bulunan nüfuz bölgelerine yapılan 3 sızma girişiminin engellendiğini duyurdu.

SDG’ye bağlı Menbiç Askeri Konseyi Medya Merkezi’nden yapılan açıklamada, Türkiye destekli muhalif grupların Halep kentinin doğu kırsalındaki Menbiç’in batı kırsalına yönelik sızma girişiminin engellendiği ve birkaç saldırganın yaralandığı belirtildi.

SDG ayrıca Cumartesi gecesi muhalif grupların Haseke kentinin kuzeyindeki Tel Tamir beldesi kırsalındaki Ummu’l Keyf köyüne sızma girişimini engelledi. İki taraf arasında çıkan silahlı çatışmalarda can kaybı veya maddi hasar olmadığı bildirildi.

El-Bab Askeri Konseyi Komutanı Cemal Ebu Cuma, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Konsey, bir süre devam eden çatışmaların ardından Türkiye destekli grupların Menbiç’in batısındaki El-Huta köyündeki noktasına sızmasını engelledi. Rus helikopterleri Haziran’ın başından bu yana Türk güçleri ve Suriyeli gruplarla olan temas noktaları üzerindeki cephe hatlarının ve köylerin üzerinde uçuşlar gerçekleştiriyor” dedi.

SDG, Haseke’nin kuzeybatı kırsalında yer alan Zergan Havzası’nı ve Ebu Rasin beldesini Cumartesi ve Pazar günleri hedef alan şiddetli Türk saldırıları sonucu bölgeye yaklaşık 350 roket ve top mermisinin düştüğünü aktardı. Askeri yetkili Baran Can, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, söz konusu bombardımanın Zergan Havzası ve köylerinde gerçekleştiğini ve silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) saldırıların düzenlendiğini söyledi. Can, Kamu Güvenlik Güçleri’ne ait noktalara mermilerin düştüğünü kaydetti.

Türk ordusu ve desteklediği grupların kontrolündeki Rasulayn kentinin yaklaşık 30 kilometre doğusundaki Ebu Rasin ve Zergan’a bağlı 72 köy ve mezra bulunuyor. Ebu Rasin ve Zergan, komşu Tel Tamir’e 20 kilometre, doğudaki Dırbesiye beldesine ise 70 kilometre uzaklıkta. Söz konusu bölgeler ise ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon destekli SDG’nin kontrolünde bulunuyor.

Can, Türk askeri varlığının artmasının SDG kontrolündeki bölgelere yönelik olası bir askeri operasyon sinyali verdiğini belirterek, “Karşı tarafın (Türk güçleri ve muhalif grupların) ön hatlarda siper kurduğunu, savaş tahkimatları yaptığını, daha fazla üs inşa ettiğini, ağır silah ve tank konuşlandırdığını gözlemliyoruz. Ayrıca Türk askerleri zırhlı ve personel taşıyıcı araçlarla hareket halinde” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya