Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan’da siviller ordunun geçiş sürecine ortak olmasından yana

Sudan’da siviller ordunun geçiş sürecine ortak olmasından yana

Pazartesi, 13 Haziran, 2022 - 13:45
AA

Sudan’daki muhalif güçlerin, ordunun siyasetten çekilmesini ve iktidarı sivillere teslim etmesini istediği bir süreçte ülkedeki sivil siyasetteki güçlerin büyük kısmının çatı yapılanması olan Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ordu liderlerinin bir sonraki geçiş sürecinde iktidara katılmalarını destekleyen bir tutum aldı. Cuba Barış Anlaşması’nı imzalayan silahlı grupların çoğunun üyesi olduğu ÖDBG ayrıca muhalif güçlerin reddettiği ordu kararlarına açıkça destek verdi.

ÖDBG Genel Sekreteri Mubarek Ardul, tam siyasi, güvenlik ve ekonomik sorumlulukların üstlenme bakımından ordunun geçiş sürecine katılmasının “gerekli ve gerçekçi olduğunu” ifade etti.

Ardul, açıklamasında şunları kaydetti:

“Sudan’daki tüm geçiş dönemleri askeri ve sivil bileşenlerin katılımıyla oldu. Askeri güçlerin ülkenin istikrarını ilgilendiren geçiş sürecinin bir parçası olduğuna inanıyoruz. BM Sudan'daki Entegre Geçiş Yardım Misyonu (UNITAMS), Afrika Birliği (AfB) ve Doğu Afrika'da Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi’nin (IGAD) krize çözüm bulmak için siyasi süreci kolaylaştırmak adına bir araya gelerek oluşturduğu üçlü mekanizmanın davet ettiği toplantıya katıldık. Diyalog Sudanlıların liderliğinde ve tüm tarafların katılımıyla yapılmalı. Eski rejim hariç siyasi güçlerin tamamı katılmalı. İkili uzlaşı dönemleri geride kaldı. Ötekileştirmek için çalışan siyasi güçler demokrasi inşa edemez. Şu anki çeşitli gruplarla diyalog başlatmak için geniş bir siyaset alanı var. Bu alan Hartum’daki salonlarla ve şehirlerle sınırlı değil. Bu alan çıkar sahibi Sudanlıların büyük bir kısmını kapsayacak şekilde genişlemeli. Tüm siyasi güçlerin katılımıyla geçiş dönemi uygulamalarının tamamını tartışacağımız kapsamlı bir diyalog istiyoruz. Bu diyalog geniş siyasi ve toplumsal bir tabana sahip bir sivil geçiş hükümetinin kurulmasının önünü açmalı.”

Ardul, Sudan’ın dost ülkelerine, ülkede siyasi bir çözüm ve sürdürülebilir bir barışın sağlanmasının bir yolunun bulunması ve geçmişteki hataların aşılması için Sudan’a destek sunmaya ve Sudan’ı desteklemeye çağırdı. Ardul ayrıca ordu yetkilileri ile ÖDBG arasında yapılan toplantıyı olumlu karşıladığını belirtti.

ÖDBG Genel Sekreter Yardımcısı Nuri ed-Daim Taha, diyaloğun henüz başlamadığını çünkü katılımcıların belirlenmesi noktasında bir anlaşmaya varılmadığını bildirdi.

Taha, “Üçlü mekanizmanın toplantısında diyaloğun Sudanlılar arasında olmasını talep ettik. Bu talep, Sudanlı aktörler arasında diyaloğu kolaylaştırma görevi üstlenen üçlü mekanizma tarafından kabul gördü” dedi.

Malik Akar liderliğindeki Sudan Halk Kurtuluş Hareketi, ABD ve Suudi Arabistan’ın arabuluculuğunda ÖDBG ile ordu arasında yapılan toplantıyı olumlu karşıladığını belirtti. Hareket dün yayınladığı yazılı açıklamada, bu toplantıyı Sudan’da siyasi tıkanıklığa son verecek bir uzlaşıya varılması için mevcut süreç açısından olumlu bir işaret olarak nitelendirdi. Açıklamada tüm taraflara Sudan’ın mevcut ve gelecekteki krizini iyileştirme çabalarını sürdürme çağrısı yapıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya