Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Alimi’den Yemen'i İran projesinden kurtarma çağrısı

Alimi’den Yemen'i İran projesinden kurtarma çağrısı

Pazartesi, 13 Haziran, 2022 - 14:00
Reşad el-Alimi pazar günü Kahire'de Ahmed Ebu Gayt ile görüştü. (Saba)

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi, Arap Birliği’nin Kahire’deki Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada, devleti yeniden kurma ve İran destekli Husi milislerin yürüttüğü darbeye son verme yolunda ülkesine destek verilmesini istedi. Aynı zamanda İran'ın bölgedeki kolları ile terör gruplarının birbirlerine hizmet ettiğini belirterek söz konusu tehlikeye karşı uyarıda bulundu.

Yemen Başkanlık Konseyi'nden beş üye ile birlikte Kuveyt ve Bahreyn'i kapsayan yurt dışı turunun üçüncü durağı Kahire'ye gelen Alimi, burada Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile bir araya gelmişti. Cumartesi günü Mısır Parlamentosu'nu ziyaret eden Alimi, dün de Arap Birliği’nin delegeler düzeyindeki oturumuna katıldı.

Arap Birliği oturumunda söz alan Alimi, Arap Birliği’nin Suudi Arabistan Krallığı ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) liderliğindeki Arap Koalisyonu ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile koordineli bir şekilde Yemen halkını savunma ve desteklemedeki öncü rolünü sürdürmeye duyduğu güveni dile getirdi. Tüm bu tarafların Yemen devletinin çöküşünün önlenmesinde, Yemen ve bölgedeki İran nüfuzuna karşı direniş cephesinin dayanıklılığında ciddi bir etkiye sahip olduklarını vurguladı.

Başta Arap Birliği ve KİK olmak üzere bölgesel örgütlerin ve kurumların barışın sağlanması ve halkların çıkarlarının savunulması yönünde Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplumla omuz omuza vererek oynadığı role övgüde bulunan Alimi sözlerine şöyle devam etti:

“Husi milisleri BM sponsorluğundaki ateşkes anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye zorlama yönündeki baskının artırılmasını dört gözle bekliyorum. Taiz ve diğer şehirlere giden yolların açılması, Safir tankerinin çöküş tehlikesinden kurtarılması ve böylece Kızıldeniz'e kıyısı olan ülkelerde yaşanabilecek benzeri görülmemiş bir çevre felaketinin önlenmesi, mahkum ve tutukluların serbest bırakılması ve milislerin kontrol altındaki bölgelerde çalışanların maaşlarının ödenmesi hususları bu yükümlülüklerden en önemlileridir.”

Yemen’de sekiz yıllık savaşın yüksek maliyetine atıfta bulunan Alimi, İran rejimin Husi grubuna verdiği desteğe yönelik uyarısını yinelediği konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Sınır ötesi saldırıların devamı, Yemen'in güvenliği ve istikrarını, Yemen halkının çektiği acıların son bulmasını her zaman önemseyen komşu ülkelerden gelen küresel enerji kaynaklarına karşı ciddi bir tehdit oluşturuyor.”

İran’ın kolları ile Yemen’deki terör gruplarının birbirlerine hizmet ettiği uyarısında bulunan Alimi, “Bilhassa Husi milislerin terör davalarından hüküm giyenlerin çoğunu serbest bırakması ardından bu durum yeni bir saldırı ve yıkım dalgasının habercisi sayılıyor” vurgusunda bulundu.

Arap Birliği’nin Husi grubunu terör örgütü olarak ilan etme yönünde delege düzeyindeki kararınan övgüyle bahseden Alimi, Arap ülkelerini Yemen halkına yönelik korkunç ihlalleri sonlandırmak ve bu terörist milislerin finans kaynaklarını kurutmak için bu kararı acilen etkinleştirmeye çağırdı.

Alimi aynı zamanda Başkanlık Konseyi liderliğindeki reformların yanı sıra Arap Birliği’ne devleti yeniden kurma ve Yemen halkının güvenlik, istikrar ve barışı sağlama yönündeki arzularını gerçekleştirme yolunda tüm imkanları seferber etme çağrısında da bulundu.

Kahire’de Alimi’yi ağırlayan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt da Arap Birliği'nin Yemen'deki siyasi liderliğin attığı tüm adımları, aynı zamanda ulusal, bölgesel ve uluslararası referanslara uygun olarak barışı tesis etme çabalarını desteklediğini belirtti.

Parlamento oturumuna katıldığı sırada Mısırlı parlamenterlerin Yemen’in adil davasını destekleyerek oynayabilecekleri role değinen Alimi, Mısır'ın Yemen halkı ve cumhuriyet rejimi konusundaki tarihsel konumunu hatırlattı. “Velayet-i fakih kılığındaki yeni imamet projesi ve Humeyni devrimini ihraç etme sloganı ülkeyi savaşa ve yıkıma sürükledi. Yemen’i eski çağlara döndürmeye, bunun da ötesinde Yemen’in sosyal dokusunu bozmaya, ülkeyi Arap varlığından ayırmaya çalışıyorlar” dedi. Başkanlık Konseyi üyeleriyle birlikte İran’ın bölgedeki yayılmacı projesine karşı duracakları taahhüdünü yineleyen Alimi, Arap ülkelerini kendi deyimiyle ‘bu yıkıcı proje faciasına’ karşı uyardı.

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı, ilk yurt dışı gezisinde ülkesine siyasi ve ekonomik destek sağlamayı, kurumsal yapılanma ve hizmetlerin iyileştirilmesi açısından vaat edilen reformların uygulanmasını kolaylaştırmayı ve İran destekli Husi darbesini sona erdirme yönünde destek bulmayı amaçlıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya