Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Nijerya’da düğün konvoyuna kurulan pusuda 30 kişi rehin alındı

Nijerya’da düğün konvoyuna kurulan pusuda 30 kişi rehin alındı

Çarşamba, 15 Haziran, 2022 - 09:45
Nijerya’da geçen Mayıs ayında Burkina Faso sınırında teröristlerin 8 askeri öldürüp 13 askeri yaralamasının ardından bölgede devriye gezen Togo askerleri (AFP)

Nijerya’nın Zamfara eyaletinde silahlı saldırganlar düğün konvoyuna pusu kurarak 30 kişiyi kaçırdı. Fransız haber ajansı AFP'ye bilgi veren İki kaynak, silahlı saldırganların hafta sonu kuzeybatı Nijerya'da düğünden dönen konvoyda yer alan 30 kişiyi kaçırdığını söyledi. Bir sendika yetkilisi ve bir güvenlik kaynağına göre, kurbanların tümü, cep telefonu satıcılarından oluşuyor. Zamfara Cep Telefonu Satıcıları Derneği Başkanı Kebir Garba Muhtar, "Otuz üyemiz dün Sokoto'daki meslektaşlarımızdan birinin düğününden dönerken kaçırıldı. Saldırganlar kurbanlardan birinin telefonuyla beni aradı ve 30 meslektaşımızın ellerinde olduğunu söyledi” dedi.

Kuzeybatı ve orta Nijerya, üyeleri "haydutlar" olarak bilinen suç çetelerinin saldırılarına tanık oluyor. Hükümet her ne kadar adam kaçırmayla mücadele kapsamında operasyonlar gerçekleştirse de olayların sonu kesilmiyor. Saldırganlar köylere saldırıp fidye için toplu adam kaçırma eylemlerine devam ediyorlar.

Bölgedeki bir güvenlik kaynağı, 50 kişinin bulunduğu düğün konvoyunun, otobüslerden birinin arızalanması sonucu Lambar Bakura köyünde durduğunu söyledi. Daha sonra silahlı kişiler otobüstekilere saldırdı. Konvoydakilerden 20 kişi kaçmayı başarırken, 30'u saldırganlarca rehin alındı.

Öte yandan, Togo hükümeti, ülkenin kuzeyindeki Burkina Faso sınırında yer alan Savanes bölgesinde benzeri görülmemiş iki "cihatçı" saldırı yaşanmasının ardından önceki gün Lome'de olağanüstü hal (OHAL) ilan etti. Hükümet, resmi medya tarafından yayınlanan bir bildiride, "Kabine, Savanes bölgesinde acil durum ilan edilmesini öngören bir kararname taslağını onayladı" ifadelerine yer verdi.

Enformasyon Bakanı Akoda Ivadan düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: OHAL, belirli bir durumun gerektirdiği istisnai bir önlemdir. Savanes bölgesi terör saldırıları altında ve ülkenin hızlı ve etkili bir şekilde hareket etmesi gerekiyor. Üç aylık bir süre için uygulanacak bu olağanüstü hal anayasaya göre Ulusal Meclisin onayı ile uzatılabilir.”

Kuzey Togo'da Mayıs ayındaki bir terör saldırısında 8 asker öldü, 13 asker de yaralandı. Saldırının sorumluluğunu Sahel bölgesindeki en büyük terör örgütü olan ve El-Kaide ile bağlantılı İslam ve Müslümanlara Yardım örgütü (Nusret el-İslam ve'l-Muslimin) üstlendi. Hükümetin açıklamasına göre, silahlı kişiler, ülkenin kuzeyindeki Sanlaoga köyünde güvenlik güçlerine bir "cihatçı" saldırı düzenledi. Saldırıda can kaybı yaşanmadı. Mali, Burkina Faso ve Nijer terör saldırılarına tanık oluyor. Gana, Togo ve Fildişi Sahili gibi komşu ülkeler ise bu saldırıların sınırlarına kadar yayılmasından korkuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya