Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Alimi, siyasi ve ekonomik destek toplamak için Doha'da

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Alimi, siyasi ve ekonomik destek toplamak için Doha'da

Çarşamba, 15 Haziran, 2022 - 09:15

Bugün Katar'ın başkenti Doha'ya gitmesi beklenen Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi, ülkesine siyasi ve ekonomik destek toplama çabaları kapsamında burada Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ve üst düzey Katarlı yetkililerle resmi görüşmelerde bulunacak.

Uzun zamandır ilk defa yüksek düzeyde kaydedilecek bu ziyarette iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin pekiştirilmesi, Yemen'de elektrik, yol, sağlık gibi alanlarda birçok hayati ve önemli projeye destek sağlanması bekleniyor. Yemen'in Doha Büyükelçisi Racih Badi, Şarku'l Avsat'a verdiği özel röportajda, söz konusu ziyaretin, Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı ve beraberindeki yetkililerin gerçekleştirdiği Körfez turu kapsamında, iki ülke ve halkları arasındaki tarihi ve güçlü ilişkileri pekiştirmeyi amaçladığı bildirdi. Aynı zamanda “Ziyaret, Yemen siyasi bileşenleri arasındaki ‘uzlaşı’ adı altındaki bu yeni aşamada Başkanlık Konseyi'nin siyasi ve ekonomik desteği seferber etme girişimleri çerçevesinde gerçekleşiyor” ifadelerine başvurdu.

Kuveyt, Bahreyn ve Mısır ziyaretinde bulunan Başkanlık Konseyi Başkanı ve beraberindeki heyet, Yemen'de yaklaşık sekiz yıldır kaydedilen çatışma ışığında bu ülkeler ile ilişkileri güçlendirmek ve destek sağlamak için bu ülkelerdeki üst düzey yetkililer bir araya geldi.

Büyükelçi Badi aynı zamanda şu açıklamalarda bulundu:

“Ziyaret, uzun zamandır Doha'ya bu seviyede bir ziyaretin gerçekleştirilmemiş olması açısından önemlidir. Katar ile ilişkiler her alanda tarihi düzeyde. Katar'daki Yemen topluluğunun bu ülkede oynadığı rol oldukça önemli. Ziyaret kapsamında, Yemen'de elektrik, yollar, sağlık gibi konularda bir dizi hayati proje için destek sağlamaya çalışıyoruz. Ziyarete yahut her iki taraftaki bakanlar arasında yapılacak ikili görüşmelere yönelik derin bir güven var. Söz konusu ziyaret, dünyanın darbeye karşı Yemen meşruiyetinin yanında olduğunu, tek bir ağızdan konuşarak darbeleri reddettiğini teyit ediyor. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerindeki kardeşlerimize ve dünyaya tutumumuzu net bir şekilde ifade etmek istiyoruz. Barış için el kaldırıyor, savaşların halklar üzerindeki yıkıcı sonuçlarını anlatıyoruz. Diğer yandan, bildiğiniz gibi Husi aklın ve bilgeliğin sesine galip gelmiyor.”

Ziyaretin içeriğine değinen Badi, “Ziyaret programı, Başkanlık Konseyi Başkanı Alimi, Al-Alimi ile Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad bir zirve toplantısında bir araya gelecek. Aynı zamanda Yemenli ve Katarlı taraflar arasında üst düzey görüşmeler oturumun gerçekleştirilmesi, ulusal müzeler dahil olmak üzere Katar’daki önemli yerlerin gezilmesi, 2022 FIFA Dünya Kupası kapsamındaki son hazırlıklar hakkında bilgi edinilmesi ve spor tesislerin ziyaret edilmesi planlanıyor. Körfez ülkeleriyle ilişkilerimizi, kardeşlik, din ve Araplık bağlarımızı pekiştirecek bu ziyarete ve sonuçlarına herkes güveniyor” ifadelerinde bulundu


Editörün Seçimi

Multimedya