Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Anket: Biden'ın performans onayı notu düşüyor

Anket: Biden'ın performans onayı notu düşüyor

Çarşamba, 15 Haziran, 2022 - 13:30
ABD Başkanı Joe Biden (AP)

Reuters/Ipsos tarafından yürütülen ve dün tamamlanan kamuoyu yoklamasına göre, ABD Başkanı Joe Biden'ın performans onayı yüzde 39'a düşerek başkanlığı dönemindeki en düşük seviyeye ulaştı.

İki gün boyunca yürütülen anket, ABD’lilerin yüzde 56'sının Biden'ın performansından memnun olmadığını ortaya koydu.

Biden'ın onay oranı geçtiğimiz Ağustos'tan bu yana yüzde 50'nin altında. Bu da Demokrat Parti’nin 8 Kasım’da düzenlenmesi planlanan ara seçimlerde meclisin kontrolünü kaybetme yolunda olabileceğinin bir işareti.


Bu yıl Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle artan akaryakıt fiyatları ve koronavirüs pandemisi küresel tedarik zincirlerini bozmaya devam ederken, ABD enflasyonu keskin bir artışla karşı karşıya kaldı.

Demokrat Parti içindeki memnuniyetsizlik, Biden'ın popülaritesindeki düşüşün arkasındaki itici güç oldu. Bu hafta yapılan ankette Demokratların yüzde 74’ünün Biden’ın performansından memnun olduğu belirtildi. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında ise bu oran yüzde 85 idi.


Cumhuriyetçilerin ise yüzde 11’i Biden’ın performansından memnun. Bu oran geçtiğimiz Ağustos’a göre büyük bir değişiklik kaydetmedi.

Ancak Biden'ın onay notu, Aralık 2017'de onay derecesi yüzde 33'e ulaşan selefi Donald Trump'ın gördüğü en düşük seviyeye henüz ulaşmadı. Biden'ın şimdiye kadarki en düşük onay oranı Mayıs ayı sonunda yüzde 36 idi.


Editörün Seçimi

Multimedya