Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avrupa Komisyonu, gıda güvenliği için Mısır’ı 100 milyon euro ile destekleyecek

Avrupa Komisyonu, gıda güvenliği için Mısır’ı 100 milyon euro ile destekleyecek

Çarşamba, 15 Haziran, 2022 - 16:00
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi Kahire’de bir araya geldi (Twitter)

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan kaynaklanan küresel gıda kriziyle mücadele amacıyla Mısır’ın tahıl kapasitesini yükseltmesine yardımcı olmak 100 milyon euro acil yardım tahsis ettiğini duyurdu.

Von der Leyen, bugün Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Avrupa Komisyonu Başkanı, Cumhurbaşkanı Sisi ile iki taraf arasındaki işbirliğini artırmak, birçok konuda bağları güçlendirmek ve dünyanın şu anda tanık olduğu krizlerle yüzleşmek için görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Görüşmede, Rusya-Ukrayna krizi sonrasında tüm dünyada gündeme gelen gıda güvenliği başta olmak üzere çeşitli konuları ele aldıklarını dile getirdi.

Von der Leyen, AB’nin krizin yansımalarıyla yüzleşmek için bölgeye 3 milyar euro destek vereceğini de bildirdi.

Sisi ise, Von der Leyen’in Kahire ziyaretinin, son dönemde Mısır’ın AB ile ilişkilerinin güçlenmesi çerçevesinde gerçekleştiğini söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı ile yapılan görüşmelerin, özellikle gıda güvenliği ve yüksek enerji fiyatları ile ilgili olarak mevcut ekonomik kriz hakkında görüş alışverişini içerdiğini de dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Sisi, “Mısır, kalkınma yolunda istikrarlı bir şekilde ilerliyor” diyerek, terör ve yasadışı göçle mücadelede AB ile ortak koordinasyonun devam ettiğine işaret etti.

Mısır’ın Nahda Barajı (Rönesans) konusunda bağlayıcı bir yasal anlaşmaya varma konusundaki istekliliğini dile getirdi.

Sisi, Rusya ve Ukrayna krizini çözmek için diyalog dilinin hakim olmasını talep ederek, dünyanın tanık olduğu mevcut koşulların daha fazla işbirliğini gerektirdiğini de sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya