Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Saudi Aramco ilk sürdürülebilirlik raporunda sıfır emisyona ulaşmak için atacağı adımlara yer verdi

Saudi Aramco ilk sürdürülebilirlik raporunda sıfır emisyona ulaşmak için atacağı adımlara yer verdi

Çarşamba, 15 Haziran, 2022 - 16:15
Şirket, 2030 yılına kadar yılda 11 milyon metrik ton mavi amonyak üretmeyi hedefliyor (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan ulusal petrol şirketi Saudi Aramco, faaliyetlerinde sıfır emisyon hedefine ulaşmak için atacağı adımları içeren ilk sürdürülebilirlik raporunu bugün yayımladı.

Saudi Aramco’nun raporunda, 2035 yılına kadar ulaşmaya çalıştığı hedefler hakkında ayrıntı verildi.

Raporda, şirketin 2018’deki emisyon yoğunluğuna kıyasla, 2035 yılına kadar karbon yoğunluğunu en az yüzde 15 azaltma hedefi ifade edildi.

Şirket, ayrıca tamamına sahip olduğu ve işlettiği tesislerinde Kapsam 1 ve 2’deki sera gazı emisyonlarını azaltmayı amaçlıyor.

Sera gazı emisyon girişimleri, 2035 yılına kadar yıllık 50 milyon metrik tondan fazla karbondioksit eşdeğerini azaltmayı hedefliyor.

Saudi Aramco Başkanı ve CEO’su Amin Nasser rapora ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ekim ayında, Saudi Aramco’nun 2050 yılına kadar sıfır emisyon hedefine ulaşma kararını duyurmuştuk. Bugün şirkette atılan adımları ve çalışmaları ortaya koyan sürdürülebilirlik raporu yayınladık. Saudi Aramco, küresel ekonomi ve enerji piyasalarını çevreleyen belirsizlik, dalgalanma ve dönüşümleri dikkate alarak yatırımlar alanındaki uzun vadeli bakış açısını sürdürecektir. Küresel enerji ve ekonomik belirsizlik ortamında uzun vadeli yatırım yapıyoruz ve önümüzdeki on yıl ve sonrasında operasyonlarımıza çığır açan teknolojileri entegre etmeye devam edeceğiz.”

Şirket, 2030 yılına kadar yılda 11 milyon metrik ton mavi amonyak üretmeyi hedefliyor.

Saudi Aramco, sera gazı emisyonlarını azaltmaya, yeniden kullanmaya, geri dönüştürmeye ve ortadan kaldırmaya odaklanan Döngüsel Karbon Ekonomisi çerçevesinden yararlanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya