Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mali: Fransızların boşalttığı Menaka üssüne ‘Wagner’ ulaştı

Mali: Fransızların boşalttığı Menaka üssüne ‘Wagner’ ulaştı

Perşembe, 16 Haziran, 2022 - 09:15
Fransız askerlerin önceki gün Mali’nin kuzeydoğusundaki Menaka Üssü’nden ayrılmadan hemen önce çekilen fotoğrafları (AFP)

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan farklı kaynaklara göre, Rus paramiliter grubu Wagner’e bağlı paralı askerler dün (çarşamba) Mali’nin kuzeydoğusundaki Menaka Üssü’ne ulaştı. Mali ordusu bu üssü, önceki gün, imajlarını zedelemek amacıyla bilgileri saptırma yönünde yeni girişiminin olmasını bekleyen Fransızlardan teslim aldı.

Konuya yakın iki Fransız kaynak, onlarca Rus paramiliter gücün dün Menaka’ya ulaştığını söyledi. AFP’ye konuşan yerel bir kaynak, askeri üste onlarca Rus gördüğünü belirtti.

Barkhane Operasyonu gücünün ülkeyi terk etmesinde sondan bir önceki aşamayı temsil eden Menaka Üssü’ndeki tahliyeden önce Fransız ordusu, Fransa ordusu karşıtı gösteriler, Barkhane gücü ile radikaller arasında gizli anlaşma olduğu suçlamaları ve hatta Fransızların işlediği ihlalleri göstermek için cesetleri defnetmek de dahil olmak imajını zedelemeye yönelik olası manevralara ve “medya saldırılarına karşı oldukça dikkatli olacağını” vurguladı.

Fransa Genelkurmay Başkanlığı, Nisan ayında Gossi’deki Fransız üssünün Mali ordusuna teslim edilmesinin arifesinde bir insansız hava aracının (İHA) üs yakınlarında çektiği ve Rus Wagner grubundan paramiliter güçlerin Fransa’ya savaş suçu isnat etmek için ceset defnettiği görülen görüntüler paylaştı.

Fransa Genelkurmay Başkanlığı, “Barkhane gücünün itibarını ve güvenilirliğini sarsmayı amaçlayan sistematik medya saldırılarına maruz kalmasının ardından pazartesi günü, Menaka’da yapılan tahliye düzenli, güvenli ve tamamen şeffaf bir şekilde gerçekleştirildi” açıklamasında bulundu.

Bamako’da iktidardaki Askeri Konsey ile Paris (eski sömürge gücü) arasındaki ilişkiler son aylarda ve özellikle Rus Wagner grubuna bağlı paramiliter güçlerin Mali’ye girmesinden sonra büyük ölçüde bozuldu. Bu durum, Fransızların cihatçılarla savaşmak için 9 yıldır aralıksız olarak Mali’de bulunmasının ardından iki ülkeyi ilişkileri kesme noktasına getirdi.

Mali, Nijer ve Burkina Faso arasındaki sınır üçgeni olarak bilinen bölgede 2018 yılında faaliyete geçen Menaka Üssü, Mali kuvvetlerinin daha bağımsız hale gelmesine yardımcı olmayı amaçlayan Fransız Özel Kuvvetleri ve Avrupa askeri görev gücü Takuba’ya ev sahipliği yapıyor. Fransa Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada, “Takuba’yı Nijer’e taşıma planı yok” ifadesini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya