Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, BM Orta Doğu Temsilcisi ile Filistin’deki gelişmeleri görüştü

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, BM Orta Doğu Temsilcisi ile Filistin’deki gelişmeleri görüştü

Perşembe, 16 Haziran, 2022 - 07:15

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Tor Wennesland ile yaptığı görüşmede Kahire’nin Filistin ve bölgedeki barışın sağlanması için çalışmalara devam ettiğini açıkladı.

Mısır, geçtiğimiz Mayıs ayının sonunda Kudüs’ün Arap, İslam ve Hıristiyan kimliğini ve kutsallığını hedef alan her türlü uygulamaya son verilmesi gerektiğini belirtmişti. Bakan Şukri, Filistin’de yaşanan gelişmelerin bölgenin istikrarına zarar verdiği konusunda uyarıda bulundu.

Fetih Hareketi Merkez Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Cibril er-Recub ile kısa bir süre önce yaptığı görüşmede Şukri, yeni Yahudi yerleşim birimleri ve mevcut yerleşim birimlerinin genişletildiği vurgulayarak, bu durumun Filistin topraklarına el konulması, Filistinlilerin yerlerinden edilmesi, iki devletli çözüme ulaşma şansı, bölgede kapsamlı ve adil bir barış inşa etme olasılığını baltaladığını belirtmişti. Mısırlı bakan, ülkesinin Filistin meselesi ve kardeş Filistin halkının meşru haklarını destekleme konusundaki kararlı tutumuna dikkati çekerek, başkenti Doğu Kudüs olan ve 1967 sınırında bağımsız bir Filistin devletinin kurulması adına Filistin ve İsrail tarafları arasındaki müzakere sürecini canlandırmak için uygun ortamı yaratmaya çalışmanın önemini ifade etti.

Mısır, geçtiğimiz Şubat ayında Mısır’ın yeniden inşasına yönelik çalışmaları destekleyeceğini belirtmişti. Mısır’ın BM Daimi Temsilcisi Usame Mahmud Abdel Halek, BM Filistin Halkının Devredilmez Haklarının Uygulanması Komitesi’nde yaptığı açıklamada Kahire’nin Mısır Cumhurbaşkanı Abdufettah es-Sisi’nin Mısırlı şirketler aracılığıyla başlattığı bir girişim ile Gazze Şeridi’nin yeniden inşası için 500 milyon dolar değerindeki çalışmalarını sürdüreceğini açıkladı. Abdel Halek, BM komitesinin barış sürecinin mevcut aşamasındaki rolüne vurgu yaparak Filistin davasındaki isteklerin değişmez olduğunu, başkenti Doğu Kudüs ve 1967 sınırlarına uygun bağımsız bir devletin kurulması gerektiğini ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya