Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa’daki seçimlerde bir temizlik görevlisi eski bakanla yarışıyor

Fransa’daki seçimlerde bir temizlik görevlisi eski bakanla yarışıyor

Perşembe, 16 Haziran, 2022 - 07:30
Rachel Keke. (Şarku’l Avsat)

Fransa genel seçimlerinin ikinci turunda, Paris’teki bir otelde temizlik görevlisi olarak çalışan Rachel Keke eski bakanlardan Roxana Maracineanu ile karşı karşıya geliyor. Bu mücadele, Parlamento'da Val-de-Marne bölgesinden bir sandalye kazanmak adına veriliyor. Jean-Luc Mélenchon liderliğindeki sol ittifak için yarışan Rache Keke ilk turda iyi sonuçlar elde etti.

Rachel Keke seçim yarışını kazanması halinde parlamentodaki ilk kadın temizlik çalışanı olacak. Asıl memleketi Fildişi Sahili olan Rachel Keke 48 yaşında bir Afrikalı göçmen ve beş çocuğu var. Keke ilk turda, sağa olan bağlılığıyla bilinen bir seçim çevresinde oyların yüzde 37'sinden fazlasını elde etti. Kazanması kesin olan bir seçim bölgesinde yarışmayı reddeden Rachel Keke, cumhurbaşkanlığı koalisyonu tarafından desteklenen ve kendisinin 13 puan önünde olan eski Spor Bakanı Roxana Maracineanu ile rekabet etmeye karar verdi.

Rachel Keke 15 yıldır bir otelde temizlik işçisi olarak çalışıyor. Fransa'nın her yerine yayılan Ibis otel zincirine karşı temizlik görevlilerinin tarihi grevine öncülük ederek çevresinde ün kazandı. Bu durum kendisini, kamuya açık şekilde çalışma fikrine yakınlaştırdı. Bunun üzerine bu alanda ilerlemeyi ve ‘sosyal ve ekolojik yeni halk birliği’ bayrağı altında genel seçimlere katılmayı düşündü.

Afrika doğumlu aday, kendisini tanıtmak ve oy kazanmak için bir grup destekçisine güveniyor. Seçim bölgesindeki evleri dolaşmaktan, kapıları çalmaktan, insanlarla sohbet etmekten, tüm bahar şenliklerine katılmaktan, çarşılarda yer almaktan çekinmiyor. Halkın siyasetten soğumasına ve seçmen oranındaki düşüşe katkıda bulundukları için basit, kaygılardan uzak meseleler hakkında konuşan politikacılara tahammül edemiyor.

Rachel Keke, siyasete temkinli yaklaşıyor. Mélenchon hareketinin bunu benimsemesinden ve ikna olmasından memnun. Genel kurula girerse maaşları yeniden düzenlemek, işçilere saf pamuktan yeni bir üniforma sağlamak ve keyfi işten çıkarmaları durdurmak istiyor. Son günlerde geleneksel Afrika kıyafetleriyle halka açık toplantılarda boy gösteren Rachel Keke’nin diğer adaylar gibi bir halkla ilişkiler uzmanından yardım aldığı açık.

Keke, BFM kanalına verdiği röportajda kendisini ‘bir otelde temizlik işçisi olarak sunmaktan rahatsız olmadığını’ belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya